Audi postaví na platforme od Porsche elektromobil veľkosti Tesly Model 3

0

Automobilka Audi oznámila už svoj 5. elektrický model z rodiny e-tron. Bude ním sedan veľkosti modelu A4. To by mohlo znamenať, že sa postaví Tesle Model 3.

Šéfdizajnér Audi Marc Lichte sa pre Autocar vyjadril, že chystajú elektrický sedan s podobnou cenovkou ako v prípade nedávno predstaveného koncepčného e-SUV Audi Q4 e-tron.

„Budeme ponúkať elektrické SUV aj nízkopodlažné športové vozidlá, ako napríklad Audi e-tron GT, ktoré je našim halo autom. Taktiež ponúkneme e-tron GT vo veľkosti modelu A4. Práve teraz na ňom pracujeme,“ dodal Lichte.

Vyrastie na platforme od Porsche

Chystaný elektromobil bude mať zrejme bližšie k vlajkovej lodi Audi e-tron GT ako k SUV strednej triedy, nakoľko Lichte hovorí, že vyrastie na platforme PPE. Prvým elektromobilom, ktorý z nej vychádza, je pritom športovo-luxusný koncernový sedan Porsche Taycan. Druhým bude spomínaný e-tron GT, na ktorom Audi spolupracovalo s Porsche.

A to je zaujímavá voľba, nakoľko platforma od Porsche zrejme prinesie vyššie výrobné náklady ako koncernová e-platforma MEB, na ktorej vyrastie SUV Q4 e-tron. Potenciálny konkurent Tesly Model 3 má stáť pritom podobne ako spomínané SUV. Z tohto vyplýva, že model „A4 e-tron“ bude zrejme športovo ladeným elektromobilom. Na vozidlo si však ešte počkáme, keďže má byť predstavené až v roku 2023.

Až 3 platformy pre elektromobily

PPE bude už 3. platformou, na ktorej vyrastie aspoň jeden plne elektrický model od Audi. Veď prvé dva elektromobily e-tron a e-tron Sportback využívajú platformu MLB, ktorá bola pôvodne navrhnutá pre spaľováky. A to zrejme nebola dobrá voľba, nakoľko podľa zdroja z Audi investovala automobilka do vývoja modelu e-tron 2 miliardy €, pričom ten dodáva, že na vykompenzovanie týchto nákladov by sa muselo predať až 600 000 vozidiel.

Zdroj navyše tvrdí, že inžinieri Audi a Porsche museli pristúpiť k zmenám v rámci platformy PPE, pretože Model 3 od Tesly sa zlepšil viac, ako si mysleli. Budeme teda dúfať, že model „A4 e-tron“ už bude stáť na vyladenej a rentabilnej platforme, ktorá zabezpečí konkurencieschopné elektromobily.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Auto Motor und Sport

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Audi e-tron news: Slovenské turné, EPA dojazd, dodávky a porovnanie s Teslou
Audi a Porsche musia prerobiť spoločnú “e-platformu”. Aj kvôli Tesle
Audi odhalilo kompaktné SUV Q4 e-tron. Postaví sa Tesle Model Y?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár