Atómová batéria od Betavolt má fungovať 50 rokov bez nabíjania

5

Čínska spoločnosť Betavolt tvrdí, že vyvinula atómovú batériu pre „civilné“ využitie, ktorá dokáže generovať elektrickú energiu počas 50 rokov bez potreby nabíjania či údržby. A aktuálne sa údajne pripravuje na sériovú výrobu.

Svet batériového priemyslu a jadrovej energetiky obletela správa, že do výroby by mohla smerovať atómová batéria, ktorá sa môže označovať aj ako jadrová či rádioizotopová batéria. A my sme už skôr o batérií na podobnej báze informovali ako o rádioaktívnej batérii na báze umelého diamantu, keďže spoločnosť, ktorá batériu vyvíja, používa pri jej výrobe rádioaktívny odpad.

Aktuálnu pozornosť si ohľadom atómových batérií vyslúžila spoločnosť BetaVolt New Energy Technology. Tá totiž zverejnila tlačovú správu, v ktorej tvrdí, že jej batéria BV100 vstupuje do pilotnej fázy smerujúcej ku skorému zavedeniu do sériovej výroby. Zdá sa pritom, že pôvodný zdroj je dostupný len čínštine, takže aj my sme sa museli spoľahnúť na prekladač.

Široké možnosti využitia

Spoločnosť Betavolt vo svoje tlačovej správe uvádza, že jej batéria dokáže stabilne produkovať elektrickú energiu až 50 rokov bez nutnosti nabíjania a údržby. Využiteľná má byť pritom napr. v rámci leteckej/vesmírnej techniky, zariadení umelej inteligencie, zdravotníckych zariadení, mikroelektromechanických systémov, pokročilých senzorov, malých bezpilotných lietadiel, mikrorobotiky či ďalších scenárov.

Betavolt tiež uvádza, že pracuje aj na výkonnejších atómových batériách. Ktovie, tie by sa možno raz mohli používať aj v elektromobiloch, ak by to bolo žiadúce.

Princíp fungovania

Čínska spoločnosť informuje, že jej atómová batéria kombinuje technológie rozpadu jadra izotopu niklu-63 a diamantového polovodičového modulu, pričom ide o polovodič 4. generácie. Elektrický prúd má byť pritom generovaný prostredníctvom „polovodičového skoku beta častíc (elektrónov) emitovaných rádioaktívnym zdrojom nikel-63“. V skratke, batéria premieňa energiu uvoľnenú pri rozpade rádioaktívnych častíc na elektrickú energiu.

betavolt bv100

Zdroj: Betavolt

Špecifikácie

Batéria Betavolt BV100, ktorá má byť uvedená do sériovej výroby „čoskoro“, má rozmery 15 x 15 x 5 mm, výkon 100 mikrowattov (neskôr, v roku 2025, má byť uvedená na trh 1-W batéria) a napätie 3 V. Elektrickú energiu má generovať každú sekundu, pričom za deň uvoľní 8,64 joulu.

Produkovaná energia má byť stabilná z hľadiska dodávok a batéria má fungovať v teplotnom -60 až +120 °C.  Atómové batérie majú tiež odolať prepichnutiu a výstrelom. A po rozpade rádioaktívneho izotopu niklu 63 sa má tento materiál premeniť na stabilný nerádioaktívny izotop medi.

Atómové batérie majú byť tiež modulárne a možné má byť ich sériové a paralelné spíjanie v desiatkach až stovkách kusov. A Betavolt spomína aj „nízke náklady“. Nuž, znie to všetko zaujímavo, ale ako vždy v prípade takýchto „zázračných“ produktov a odvážnych vyhlásení by sme krotili očakávania.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Startup sľubuje rádioaktívnu batériu, ktorú netreba nabíjať
Batéria na princípe naťahovacieho autíčka má mať veľký potenciál
Vedci vyvinuli technológiu, ktorá mení energiu dažďa na elektrinu
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Ak by sa podarilo túto technológiu zdokonaliť na výkonný zdroj aj pre pohony áut a strojov, bola by to lepšia alternatíva k aktuálne známym chemickým batériám ako sú vodíkové palivové články!

    • Uz ked zacinali prichadzat mobily, som pocul, ze existuje vyvoj (asi pre armadu), kde by bateria v mobile vydrzala 50 rokov. A to boli minimalne 20 rokov nazad..

      • Tak pre niečo takéto je niekedy aj 20 rokov veľmi málo !!! Z tvojej správy, a možno aj informácie, ktorú si zmienil, nemuselo byť jasné, či sa jedná o „pomalú“ chemickú reakciu, ktorá má dávať batérii životnosť 50 rokov, alebo sa jedná o batériu na báze jadrovej reakcie – energie ….

  2. Radioizotopové zdroje sú vo vesmíre už dávno od 60- tich rokov. Vyrábajú elektrinu napr. pre sondy Voyager, vozidlo Curiosity, či Sputniky. O vojakoch ani nehovorím. Len nie sú tak miniatúrne a vôbec nie neškodné.

Pridajte komentár