„Elektromobil pre tých, čo hľadajú niečo nad Teslou“

4

K dispozícii máme prvé oficiálne video, ktorého hlavnou hviezdou je Aston Martin RapideE. Ten sa pritom už onedlho stane prvým elektromobilom značky. Dodávať sa začne v 4. kvartáli tohto roka. Na čo sa môžu tešiť zákazníci?

O plne elektrickej verzii modelu Aston Martin Rapide, ktorý získal aj titul najkrajšie vozidlo roka, počúvame už dlhé roky. No a dlhé čakanie sa blíži ku koncu. Je tak pochopiteľné, že už máme konečne k dispozícii aj základné špecifikácie tohto športovo-elegantného fastbacku.

Výnimočná batéria, chabá kapacita

Pýchou modelu Aston Martin RapideE by mala byť 800V batéria. Veď batériou, ktorá dokáže pracovať pod takýmto extrémnym napätím bude v najbližšom období disponovať už len Porsche Taycan. A zdá sa, že britský model vyhrá súboj o prvý elektromobil s touto technológiou na palube, ktorý bude uvedený do predaja, keďže Taycan by sa mal objaviť na trhu až budúci rok.

Sklamaním je žiaľ kapacita batérie, ktorá dosahuje len 65 kWh. Tá dokáže podľa výrobcu zabezpečiť dojazd 320 km (WLTP), čo je vzhľadom na triedu vozidla dnes už žalostne málo. Pre porovnanie, Porsche sľubuje dojazd 500 km, pričom Tesla ponúka podobný dojazd už roky.

Rýchlosť nabíjania

800V technológia je prísľubom podpory nabíjania extrémnym výkonom. Avšak výrobca nám zatiaľ prezradil len rýchlosť nabíjania na nabíjacích staniciach s výkonom 50 kW (300 km/hod. WLTP) a 100 kW (500 km/hod. WLTP). Tzn. teoretické nabitie na 100 % za 38 min pri 100 kW DC nabíjačke. A to nie je vzhľadom na kapacitu batérie žiadny výnimočný výsledok.

Veríme tak, že pri podstatne vyššom výkone nabíjačky dokáže dosiahnuť podobnú rýchlosť nabíjania, akú sľubuje Porsche Taycan – z 0 na 80 % za 15 min na 350 kW nabíjačke. V inom prípade by tak vyšli technológie vyvinuté spoločne so spoločnosťou Williams Advanced Engineering, ktorá dodáva batérie do monopostov Formuly E, do značnej miery navnivoč.

Najvýkonnejší z modelov Rapide

Elektrický Aston Martin RapideE bude najvýkonnejším variantom modelu, pričom sa môže pochváliť aj zdokonalenou aerodynamikou.  O pohon zadnej nápravy sa budú starať 2 elektromotory s celkovým výkonom 449 kW (610 PS). Elektromobil bude pritom disponovať obrovským krútiacim momentom 950 Nm.

Vďaka tomu zrýchli z 0 na 60 MPH (97 km/h) pod 4 sekundy, pričom z 80 na 113 km/h to zvládne len za 1,5 sekundy. Maximálna rýchlosť sa zastaví na hodnote 250 km/h.

Prvá kontrolná jazda

Šéf automobilky Aston Martin, Andy Palmer, aktuálne zdieľal video z prvej skúšobnej jazdy modelu RapideE. Konkrétne jeho úplne prvé metre pomocou vlastnej pohonnej jednotky. Tá je pritom dosť výrazne počuteľná. Zdá sa tak, že elektromobil je zabavený systémom akustickej výstrahy chodcov, ktorý bude už čoskoro povinnou súčasťou elektromobilov.

Len 155 kusov

Vyrobených má byť len 155 kusov modelu Aston Martin RapideE. Automobilka bude prijímať objednávky prostredníctvom globálnej siete distribútorov, pričom cena vozidla bude poskytnutá na vyžiadanie. Dodávky zákazníkom začnú v 4. štvrťroku 2019.

Šéf Aston Martinu sa v minulosti vyjadril, že model RapidE bude zameraný na zákazníkov, ktorí hľadajú niečo nad Teslou. Čo si myslíte o tomto tvrdení teraz, keď poznáme podstatnú časť špecifikácií vozidla?

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie (ICE verzia): Nick Tydeman Photography

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrické Porsche Taycan je “vypredané” a “kradne” Tesle zákazníkov
Prekrásny elektrický superšport Audi PB18 e-tron pôjde do výroby
Tesla Roadster 2 dokáže vzlietnuť, tvrdí Elon Musk

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Ja by som len doplnil, že 800V batéria by nemala byť považovaná za extrém. Nie je žiaden technologický ani elektrotechnický ani finančný problém vyskladať z článkov 1000V celok. Naopak, slušným problémom sú tie obrovské prúdy (stovky A) pri batériách a obvodoch ktoré operujú s menším napätím. To že sa až teraz nasadzujú batterypacky vyskladané na vyššie napätie, je naťahovanie trhu.

Pridajte komentár