Aston Martin Rapide E: Spoznali sme špecifikácie prvého elektromobilu značky

0

Po pomerne dlhých rokoch vývoja uverejnila automobilka Aston Martin špecifikácie svojho prvého elektromobilu, ktorý bude niesť meno Rapide E. Názov správne naznačuje, že bude vychádzať zo „spaľovacieho“ športového sedanu Rapide, ktorý získal v minulosti titul za dizajn. Elektromobil bude najvýkonnejšiu verziu tohto modelu.

Aston Martin Rapid E bol vyvíjaný v spolupráci divíziou spoločnosti Williams, Williams Advanced Engineering, ktorá napríklad dodáva batérie do monopostov Formuly E. Pri vývoji sa kládol okrem iného dôraz aj na nízku hmotnosť a efektívne chladenie batérie a elektromotorov. Vďaka tomu dosahuje elektromobil konzistentný výkon aj pri veľkej záťaži a nízkej kapacite batérie.

Šéf Aston Martin Andy Palmer sa v minulosti vyjadril, že model Rapide E bude zameraný na zákazníkov, ktorí hľadajú niečo nad Teslou. Zrejme tým mal na mysli Model S. Poďme sa teda pozrieť na to, čo ponúkne elektrický Aston Martin.

Vysokovýkonný systém batérie

Aston Martin Rapid E sa bude môcť pochváliť extrémnou „architektúrou“ elektrického pohonu s napätím 800V. Bude tak súperiť s modelom Porsche Taycan o titul prvého 800-voltového elektromobilu, ktorý sa dostane na trh.

aston martin rapide bateria

Batéria pre Aston Martin RapidE. Zdroj: Andy Palmer/Twitter

Vďaka tomu bude možné 65 kWh batériu nabíjať extrémne vysokým výkonom, a teda veľmi rýchlo. Výrobca však udáva len rýchlosť nabíjania na 50 kW (300 km/hod.) a 100 kW (500 km/hod.) rýchlonabíjačke. Uvedené hodnoty sú vypočítané na základ cyklu WLTP. Dojazd vozidla je pritom 320 km (WLTP).

Najvýkonnejší Rapide

Elektrický Aston Martin Rapid E bude najvýkonnejším variantom modelu. O pohon zadnej nápravy sa budú starať 2 elektromotory s celkovým výkonom 449 kW (610 PS). Elektromobil bude disponovať obrovským krútiacim momentom 950 Nm.

aston martin rapide e

Zdroj: Aston Martin

Vďaka tomu  zrýchli z 0 na 60 MPH (97 km/h) pod 4 sekundy, pričom z 80 na 113 km/h to zvládne len za 1,5 sekundy. Maximálna rýchlosť sa zastaví na hodnote 250 km/h.

Lepšia aerodynamika

Dizajn elektromobilu Aston Martin Rapid E bude prispôsobený lepšej aerodynamike. Optimalizácie sa dočká exteriér aj podvozok. Vozidlo bude taktiež vybavené úplne novými aerodynamickým kolesami. Tie budú obuté do pneumatík Pirelli P-Zero s nízkym valivým odporom a penou, ktorá potláča hluk prichádzajúci od kolies.

aston martin rapide e

Zdroj: Aston Martin

Výroba, dodanie a cena

Aston Martin Rapid E sa bude produkovať vo Walese, kde sa budú vyrábať všetky elektrifikované modely značiek Aston Martin a Lagonda. Vyrobených bude pritom len 155 kusov. Automobilka bude prijímať objednávky prostredníctvom globálnej siete distribútorov, pričom cena vozidla bude poskytnutá na vyžiadanie. Dodávky zákazníkom začnú v 4. štvrťroku 2019.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrické Porsche Taycan na detailných špionážnych záberoch | FOTO + VIDEO
Tesla Model S 2. generácie by mohla vyzerať úžasne | GALÉRIA
Audi predstavilo úžasné elektrické superauto na okruhy aj bežné cesty

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Aston Martin

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár