James Bond bude jazdiť v najnovšom filme na elektromobile

1

Elektromobil ako „Bond-auto“? Niečo, čo bolo ešte donedávna nemysliteľné, sa stane v najnovšom filme o Jamesovi Bondovi skutočnosťou. Postará sa o to Aston Martin Rapide E.

To, že sa stane v novej Bondovke hlavnou automobilovou hviezdou elektromobil zrejme naznačuje, ako veľmi sa posunulo vnímanie elektromobility v posledných rokoch. Na svedomí to má zrejme aj súčasné portfólio modelov s elektrickým pohonom.

Viete si predstaviť, že by James Bond naháňal zloduchov, resp. pred nimi unikal v elektromobile v časoch pred Teslou Roadster…? Elektromobil značky Tesla sa síce v najbližšej Bondovke neobjaví, avšak „dvorný Bondov dodávateľ“, Aston Martin, môže v tomto smere konečne ponúknuť alternatívu.

Tento rok totiž poputuje do predaja prvý elektromobil tejto britskej značky. Bude ním elektrická verzia niekdajšieho dizajnového vozidla roka, Aston Martin Rapide. Tá pritom prichádza s jednoduchým „apgrejdom“ názvu – Aston Martin Rapide E.

Aston Martin Rapide E – špecifikácie

A na čo sa to bude britský agent s povolením zabíjať spoliehať? Pod „kapotou“ 4-dverového športového sedanu Aston Martin Rapide E nájdeme 2 elektromotory s celkovým výkonom 449 kW (610 k), pričom extrémne nápomocný bude Bondovi krútiaci moment 950 Nm, ktorý je dostupný už od prvej otáčky.

Vďaka tomu zrýchli vozidlo z 0 na 60 MPH (97 km/h) pod 4 sekundy, pričom z 80 na 113 km/h to zvládne len za 1,5 sekundy. Maximálna rýchlosť sa zastaví na hodnote 250 km/h. Rapide s elektrickým pohonom je pritom najvýkonnejšou verziou modelu.

James si však bude musieť dávať pozor na kapacitu batérie, keďže výrobca sa v tomto smere moc  „nehecol“. Aston Martin Rapide E je totiž vybavený batériou s kapacitou 65 kWh, ktorá má zabezpečiť dojazd 320 km (WLTP).

Napriek tomu, že batéria elektromobilu má 800-voltovú technológiu, jej rýchlosť nabíjania nie je nijak ohromujúca. Na nabíjacích staniciach s výkonom 50 kW dosahuje 300 km/hod. a na nabíjacích staniciach s výkonom 100 kW 500 km/hod. Tzn. teoretické nabitie na 100 % za 38 min pri 100 kW DC nabíjačke.

„Limitka“ hodná Jamesa Bonda

Vyrobených má byť len 155 kusov modelu Aston Martin Rapide E. Dodávať sa pritom začne v 4. štvrťroku 2019. Automobilka bude prijímať objednávky prostredníctvom globálnej siete distribútorov, pričom cena vozidla má byť podľa výrobcu poskytnutá na vyžiadanie.

Avšak web The Sun v súvislosti s novým filmom o Jamesovi Bondovi informuje, že britký elektromobil stojí 250 000 libier (cca 290 000 €). Ťažko však povedať, či sa jedná o dôveryhodnú informáciu. Ak áno, správa o elektrickom „Bond-aute“ nie je len zaujímavosťou, ale prináša doteraz neznámy a pomerne dôležitý fakt.

Zdroj titulnej fotografie: Aston Martin

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Aston Martin poodhalil elektrické SUV Lagonda All-Terrain
Porsche zverejnilo špecifikácie svojho prvého elektrického modelu Taycan
Kamión naložený Teslami prevážal aj záhadný maskovaný model

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Ale vždyť Škoda neustále lže!!! Žádných 300 nabíjecek NEMÁ. Jejich infrastruktura je 1 funkcni kus. Zbylé 2 jsou nefunkční a dokonce jeden se snažili pridat do PlugShare a po měsíci stale jen kopoflex ze země a stojan tam nikdy nebyl. Kdo jim to jeste žere??? VE 21. století jezděj na mačkaný štěnice!!! Palec dolů – Škoda peňazí…

Pridajte komentár