James Bond bude jazdiť v najnovšom filme na elektromobile

2

Elektromobil ako „Bond-auto“? Niečo, čo bolo ešte donedávna nemysliteľné, sa stane v najnovšom filme o Jamesovi Bondovi skutočnosťou. Postará sa o to Aston Martin Rapide E.

To, že sa stane v novej Bondovke hlavnou automobilovou hviezdou elektromobil zrejme naznačuje, ako veľmi sa posunulo vnímanie elektromobility v posledných rokoch. Na svedomí to má zrejme aj súčasné portfólio modelov s elektrickým pohonom.

Viete si predstaviť, že by James Bond naháňal zloduchov, resp. pred nimi unikal v elektromobile v časoch pred Teslou Roadster…? Elektromobil značky Tesla sa síce v najbližšej Bondovke neobjaví, avšak „dvorný Bondov dodávateľ“, Aston Martin, môže v tomto smere konečne ponúknuť alternatívu.

Tento rok totiž poputuje do predaja prvý elektromobil tejto britskej značky. Bude ním elektrická verzia niekdajšieho dizajnového vozidla roka, Aston Martin Rapide. Tá pritom prichádza s jednoduchým „apgrejdom“ názvu – Aston Martin Rapide E.

Aston Martin Rapide E – špecifikácie

A na čo sa to bude britský agent s povolením zabíjať spoliehať? Pod „kapotou“ 4-dverového športového sedanu Aston Martin Rapide E nájdeme 2 elektromotory s celkovým výkonom 449 kW (610 k), pričom extrémne nápomocný bude Bondovi krútiaci moment 950 Nm, ktorý je dostupný už od prvej otáčky.

Vďaka tomu zrýchli vozidlo z 0 na 60 MPH (97 km/h) pod 4 sekundy, pričom z 80 na 113 km/h to zvládne len za 1,5 sekundy. Maximálna rýchlosť sa zastaví na hodnote 250 km/h. Rapide s elektrickým pohonom je pritom najvýkonnejšou verziou modelu.

James si však bude musieť dávať pozor na kapacitu batérie, keďže výrobca sa v tomto smere moc  „nehecol“. Aston Martin Rapide E je totiž vybavený batériou s kapacitou 65 kWh, ktorá má zabezpečiť dojazd 320 km (WLTP).

Napriek tomu, že batéria elektromobilu má 800-voltovú technológiu, jej rýchlosť nabíjania nie je nijak ohromujúca. Na nabíjacích staniciach s výkonom 50 kW dosahuje 300 km/hod. a na nabíjacích staniciach s výkonom 100 kW 500 km/hod. Tzn. teoretické nabitie na 100 % za 38 min pri 100 kW DC nabíjačke.

„Limitka“ hodná Jamesa Bonda

Vyrobených má byť len 155 kusov modelu Aston Martin Rapide E. Dodávať sa pritom začne v 4. štvrťroku 2019. Automobilka bude prijímať objednávky prostredníctvom globálnej siete distribútorov, pričom cena vozidla má byť podľa výrobcu poskytnutá na vyžiadanie.

Avšak web The Sun v súvislosti s novým filmom o Jamesovi Bondovi informuje, že britký elektromobil stojí 250 000 libier (cca 290 000 €). Ťažko však povedať, či sa jedná o dôveryhodnú informáciu. Ak áno, správa o elektrickom „Bond-aute“ nie je len zaujímavosťou, ale prináša doteraz neznámy a pomerne dôležitý fakt.

Zdroj titulnej fotografie: Aston Martin

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Aston Martin poodhalil elektrické SUV Lagonda All-Terrain
Porsche zverejnilo špecifikácie svojho prvého elektrického modelu Taycan
Kamión naložený Teslami prevážal aj záhadný maskovaný model

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Ale vždyť Škoda neustále lže!!! Žádných 300 nabíjecek NEMÁ. Jejich infrastruktura je 1 funkcni kus. Zbylé 2 jsou nefunkční a dokonce jeden se snažili pridat do PlugShare a po měsíci stale jen kopoflex ze země a stojan tam nikdy nebyl. Kdo jim to jeste žere??? VE 21. století jezděj na mačkaný štěnice!!! Palec dolů – Škoda peňazí…

  2. V zmysle politickej korektnosti by Bond mohol byť homosexuálny černoch s Downovým syndrómom. Za frajerku by mal transgender ženu, ktorá sa narodila ako žena, potom sa nechala preoperovať na chlapa aby zsitla, že predsa len chce byť ženou. Jazdiť by mohol na elektromobile – vlastne, to už bude, tak nič.
    No a po príchode do baru osloví čašníka rozhodným hlasom „Dám si raw koláčik a Jedno sójové latté, pretrepať, nemiešať“.
    Je už fakt na vracanie, čo sa deje v tomto totálne osprostenom svete… Naozaj veríte tomu, že niekoho očarí filmová naháňačka s nejakou blbou bzučiacou električkou? Naozaj si nejaký filmový idiot producent myslí, že nás týmto donúti kupovať električky?
    Príšerné niečo… Svet sa rúti do sračiek zelenosti a politickej korektnosti.
    Električka pre Bonda má asi takú logiku, ako rast akcií Tesly, ktorá ešte ani jeden rok svojej histórie nedokázala ukončiť inak, než katastrofálnou stratou. Hospodárenie Tesly je najlepšou ukážkou, že celá posadnutosť električkami je len bohate dotovaný a médiami propagovaný nezmysel.

Pridajte komentár