Artisan Z40: 40 tonový nákladiak pre ťažiarenský priemysel s plne elektrickým pohonom | FOTO + VIDEO

0

40 tonový nákladiak pre ťažiarenský priemysel, Artisan Z40, je ďalším dôkazom toho, že elektrický pohon nemá v podstate žiadne limity. Je 2-krát výkonnejší, kompaktnejší a vďaka výmennému batériovému systému zvládne rovnaký pracovný čas ako dieselové alternatívy. A to všetko bez priamych emisií.

Artisan Z40 bol navrhnutý najmä pre prácu v podzemí. Jeho bezemisná prevádzka tak prispeje svojou troškou k dýchateľnejšiemu ovzdušiu napríklad v tuneloch. O jeho chod sa starajú až 4 elektromotory dopované Li-Ion batériou. Tá sa dá počas pracovnej prevádzky jednoducho vymeniť, vďaka čomu je jeho prevádzková doba porovnateľná s dieselovými vozidlami.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvý elektrický snežný skúter Taiga TS2 bol inšpirovaný Teslou | FOTO + VIDEO
Alza si objednala 4 ťahače Tesla Semi a spustila predaj elektrického “prasaťa”
V Ženeve bola predstavená revolučná generácia Formuly E. Poznáme kompletné špecifikácie

Nielen výkonnejší a kompaktnejší

Elektrický pohonný systém umožnil konštruktérom navrhnúť oveľa kompaktnejšiu karosériu, čo je pre nákladný automobil pracujúci pod zemou veľký benefit. Artisan Z40 dosahuje podľa spoločnosti až 2-krát väčší výkon a produkuje len 1/8 tepla ako porovnateľné dieselové vozidlo. A to je pri práci v podzemí taktiež veľmi žiaduce.

Najväčší elektromobil sveta

Artisan Z40 však nie je jediným plne elektrickým extrémnym nákladiakom pre ťažiarenský priemysel. Zrejme vôbec najväčším elektromobilom sveta je Komatsu eDumper, ktorý bol vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou Kuhn. V prípade tohto ultimátneho stroja však na rozdiel od nákladiaku Artisan Z40 poznáme konkrétne špecifikácie.

Hmotnosť: 110 t
Výkon: 590 kW (800 k)
Krútiaci moment: 9 500 Nm
Kapacita batérie: 700 kWh
Hmotnosť batérie: 4,5 t

Zdroj: Electrek, titulná fotografia: Artisan Vehicles

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár