UPS si objednalo 10 000 elektrických dodávok od britského startupu Arrival

3

Na svete je ďalší obrovský e-mobility kontrakt. Svetoznáma americká kuriérska spoločnosť UPS si totiž objednala až 10 000 plne elektrických dodávok od britského startupu Arrival. A to nemusí byť konečné číslo.

Spoločnosť Arrival vznikla v roku 2015, pričom o rok neskôr oznámila partnerstvo s UPS pri vývoji elektrickej dodávky šitej na mieru kuriérskych flotíl. A aktuálne spoločnosť UPS objednala 10 000 elektromobilov „Arrival Generation 2“ a tiež oznámila, že do britského startupu investovala nekonkretizovanú sumu peňazí.

10 000 + „10 000“ ks

Elektrické dodávky Arrival majú UPS priniesť presvedčivé obchodné a environmentálne výhody, vďaka ktorým bude môcť kuriérska spoločnosť dosiahnuť plynulý a nákladovo efektívny prechod na flotilu s nulovými emisiami. Prvých 10 000 elektromobilov Arrival nasadí v Európe a Severnej Amerike, a to v rokoch 2020 až 2024. Počas tohto obdobia má pritom UPS právo uskutočniť objednávku na ďalších 10 000 vozidiel Arrival.

Spoločnosť Arrival vyvinula komponenty, trvalo udržateľné materiály a softvér, vďaka čomu sú jej vozidlá prispôsobené pre použitie v komerčných flotilách. Vďaka platformám na spôsob skateboardu môže britský startup vyrábať vozidlá rôznej hmotnosti, typu, veľkosti a tvaru, podľa potrieb zákazníkov.

Lacná inovatívna montáž

Arrival tiež oznamuje, že vyvinul nový spôsob montáže svojich vozidiel, a to prostredníctvom nízko-kapitálových „mikropodnikov“ s nízkou environmentálnou stopou, ktoré dokážu obslúžiť lokálne spoločenstvá a sú ziskové už pri niekoľkotisícovom objeme produkcie. Môžu byť pritom nasadené do 3 mesiacov.

Šéf pre stratégiu spoločnosti Arrival, Avinash Rugoobur, hovorí, že ich spoločnosť vytvorila e-autá, ktoré sú po stránke ceny, dizajnu a skúseností lepšie ako spaľovacie vozidlá a existujúce elektromobily tohto typu. Ich elektrické vozidlá pritom majú stáť rovnako alebo menej ako súčasné porovnateľné autá na fosílne palivá.

Ani jedna zo spoločností nezverejnila špecifikácie objednaných vozidiel. Ešte v roku 2018 obe spoločnosti uviedli, že spoločne vyvinuli elektrickú dodávku s dojazdom 240 km, vďaka ktorej sa UPS znížia prevádzkové náklady na polovicu.

Zdroj: Arrival

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Amazon si objednal 100 000 elektrických dodávok od „druhej Tesly“
„Slovenské“ elektrické dodávky Voltia sa budú montovať aj vo Veľkej Británii
Tesla a Mercedes diskutujú o možnej spolupráci na elektrickej dodávke

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

 1. Hezké autíčko, ale myslím, že zkušenosti s vývojem odolných dodávek musí být poměrně velké – vždyť je dnes dělají jen velké automobilky. Snad to bude schopen zvládnout i takový malý start-up. Držím palec 🙂

 2. Áno, Tom, taktiež držím prsty. Ono totiž vždy ide o peniaze. A keď to bude taký Golem, ako je UPS, financovať, tak nebude žiaden problém. Kein Problem, ako hovoria priatelia Nemci.
  Jeden Murphyho zákon hovorí:
  „Každý technický problém je možné vyriešiť, pokiaľ je k dispozícii dostatok času a peňazí.“
  Dodatok k tomuto zákonu hovorí:
  „Dostatok času a peňazí nie je k dispozícii nikdy!“

 3. Tieto elektrické dodávky (Arrival pre UPS, Rivian pre Amazon, Voltia bude jazdiť vo Francúzsku, Británii, na Slovensku, spolupráca Tesla – Mercedes a spústa ďalších) zohrajú ešte jednu veľmi dôležitú úlohu v našom živote, teda okrem čistoty ovzdušia, ochrany klímy…
  A síce – bude to obrovská reklama pre elektromobilitu. Ľudia ich budú mať „na očiach“ každý boží deň. Budú nad tým rozmýšľať. A pomaly im to začne dochádzať – „predsa len na tom čosi bude…“

Pridajte komentár