Vo vesmírnej Tesle Roadster sa nachádza nezničiteľný disk so zálohou ľudských znalostí

0

Na palube Tesly Roadster, ktorú nedávno vyniesla do vesmíru raketa Elona Muska, sa nachádza extrémne vzácny náklad. Jedná sa o 5-rozmerné diskové médium z kremeňa, na ktorom je uložená naša história a záloha ľudských znalostí. V prípade katastrofy na Zemi tak nezanikne naša civilizácia úplne. Záznamy o jej existencii budú obiehať po obežnej dráhe slnka. Budú tak prípadne dostupné pre ďalšie generácie či mimozemské civilizácie.

Nezisková organizácia Arch Mission Foundation vyslala prostredníctvom rakety Falcon Heavy od SpaceX do vesmíru zálohu knižnej trilógie Foundation. Jej autorom je profesor biochémie a jeden z najlepších sci-fi spisovateľov Isaac Asimov. Trilógia pojednáva o vzostupe, páde a znovuzrodení našej civilizácie, pričom je v nej sústredených množstvo ľudských znalostí.

Výnimočný 5-rozmerný disk

Celá táto „misia“ je zaujíma aj tým, že záloha spomínanej trilógie je uložená na výnimočnom inovatívnom médiu. Jedná sa o 5-rozmerný kremíkový disk, ktorý dokáže zachovať dáta minimálne 14 miliárd rokov. A to aj v extrémne náročných podmienkach, pričom má veľkosť mince.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Roadster už letí vesmírom. Zahájila tým úvodnú fázu misie na Mars | LIVE
Reebok chce premeniť čerpacie stanice na telocvične, v ktorých budú ľudia generovať energiu pre elektromobily

Na vývoji nového média „Arch“ sa pracuje už desaťročia, pričom sa očakáva, že v priebehu 10 rokov sa vedcom podarí dosiahnuť kapacitu 360 TB (7 000-násobná kapacita Blu-Ray). A to v rámci disku s priemerom 3,75″ (9,5 cm).


Doteraz boli vyrobené len 2 disky tohto typu, pričom prvý z nich vlastní Elon Musk, Ten druhý aktuálne brázdi vesmír v Tesle Roadster. Tretí je naplánovaný na rok 2020, štvrtý na rok 2030. Organizácia Arch Mission Foundation chce vyslať množstvo ešte obsažnejších diskov aj ďaleko za slnečnú sústavu.

Zdroje: Insideevs, Teslarati, fotografie: archmission.org

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár