Elektromobil Aptera s dojazdom až 1 600 km má smerovať k výrobe

5

Americký e-mobility startup Aptera Motors, ktorý chystá do výroby svoj ultra-efektívny solárny elektromobil, oznámil, že získal investície potrebné na financovanie počiatočných produkčných fáz. Uvádzací model má pritom ponúknuť dojazd 640 km a ďalšie verzie až 1 600 km.

E-mobility startupy nemajú aktuálne na ružiach ustlané, zdá sa však, že Aptera Motors zatiaľ odoláva negatívnym trendom. Spoločnosť nedávno prostredníctvom tlačovej správy informovala, že vďaka akceleračnému programu získala ďalších 33 mil. $, ktoré prispejú k zabezpečeniu výroby prvých vozidiel určených na testovanie a validáciu.

Známe špecifikácie

Spoločnosť Aptera predstavila predprodukčný model svojho rovnomenného 2-mietsneho solárneho elektromobilu cca pred rokom. Prezradila pritom aj rozmery 4,55 x 2,23 x 1,40 m (dĺžka x šírka x výška), rázvor 2,82 m, koeficient odporu vzduchu len 0,13, batožinový priestor 906 l či výkon integrovaného solárneho systému 700 W (ten má zabezpečiť dodatočný dojazd až 64 km denne).

Uvádzacia verzia má tiež ponúknuť 2 airbagy, parkovacie senzory, pohon všetkých 3 kolies („in-wheel“ elektromotory), maximálnu rýchlosť 163 km/h, zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) za 4 s, 6,6-kW palubnú nabíjačku či dojazd 643 km (ide zrejme o interný odhad na základe cyklu EPA). A neskôr majú byť dostupné aj verzie s dojazdom 400, 966 a 1 600 km.

aptera

Zdroj: Aptera Motors

Plány výroby

Spoločnosť Aptera aktuálne uvádza, že po validácii vozidla je posledný krokom „získanie kapitálu na obstaranie nástrojov a zariadení na veľkosériovú výrobu, ktorá si podľa predpokladov vyžiada 10-krát menej kapitálu ako v prípade tradičných automobiliek“. A dodáva, že aktuálne eviduje viac ako 46 000 rezervácií na chystaný elektromobil.

aptera

Zdroj: Aptera Motors

Aptera pred rokom uviedla, že vo svojom kalifornskom závode chce spočiatku vyrábať 10 000 ks ročne a následne 20 000 ks ročne. A do roku 2028 chcela mať po celom svete 8 montážnych závodov. Celkové plány sa však v priebehu minulého roka oneskorili, takže tento cieľ už nemusí platiť.

aptera

Zdroj: Aptera Motors

Čo sa týka cien, Aptera aktuálne na svojom webe uvádza ceny od 26 800 do 45 800 $ (cca 24 700 až 42 300 €) bez DPH v závislosti od verzie. A úvodná edícia má stáť od 33 200 $ (cca 30 600 €) bez DPH.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Solárny mini-elektromobil Squad za 6 250 € je už možné predobjednať
„Krachol“ ďalší solárny elektromobil. Tento mal byť cenovo dostupný
Holanďania predstavili obytné auto budúcnosti s údajným 730-km solárnym dojazdom
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Napriek novšiemu dizajnu, je to vozidielko na úrovni Velorexu, a to už dnes na cesty nepatrí !!! A to vôbec nebudem hovoriť o jeho cene …

  2. Na iba dvojmieste auto je to prilis siroke i dlhe. Nevidim velmi prakticke uzitocne uplatnenie tohto vozitka. Neviem ci je take dlhe kvoli aerodynamike alebo ploche solarov. No keby bolo kratsie i ked s polovicnym kufrom 450L a solarnym dobitim 32km denne a tym aj nizsou cenou bolo by upotrebitelnejsie.

    • TAUR, ani tak by nebolo praktickejšie ako Velorex! „A to vôbec nebudem hovoriť o jeho cene …“

      P.S. V EU Treba autá od veľkosti Pola a Golfa, a v praktickej konfigurácii a proporciách! Ako s týmto exotom parkovať pred reťazcom, alebo v centre mesta?! 🙂

Pridajte komentár