Elektromobil Aptera s dojazdom až 1 600 km bude možné predobjednať čoskoro

4

Spoločnosť Aptera Motors predstaví nový prototyp svojho elektromobilu so vzhľadom ultralight lietadla a sľubovaným dojazdom až 1 600 km začiatkom budúceho mesiaca, pričom spustí predobjednávky. Okrem iného sa tiež dozvieme, či môžeme očakávať cieľové ceny, ktoré boli zverejnené minulý rok.

Spoločnosť Aptera mala funkčný prototyp svojho 3-kolesového 2-miestneho elektromobilu už pred 11 rokmi. Avšak v roku 2011 bola nútená vyhlásiť bankrot. V minulom roku spoločnosť oznámila comeback s rovnakým typom vozidla. Vďaka využitiu pokroku, ktorý priniesla posledná dekáda, chce teraz dotiahnuť svoj projekt do úspešného konca.

Aktuálne už ako Aptera Motors sľubuje, že jej elektromobil Aptera bude najefektívnejším elektromobilom na svete. A to sa má samozrejme prejaviť aj na dojazde. Top verzia so 100 kWh batériou má totiž ponúknuť dojazd cez 1 600 km.

Americký startup v októbri minulého roka oznámil, že ich ultralight elektromobil bude dostupný vo viacerých verziách (Standard, Long Range a Performance) vybavených batériami s kapacitou 40 až 100 kWh. Spomenul pritom aj extrémnu účinnosť vyjadrenú spotrebou 6 kWh/100 km.

Už tak vysoký dojazd bude možné predĺžiť, a to vďaka integrovaným solárnym článkom (voliteľná výbava), ktoré majú byť za deň schopné zabezpečiť energiu pre dojazd až do 64 km. Čo sa týka výkonu, elektromotory integrované do kolies ponúknu 50 kW.

Najvýkonnejšia verzia s hmotnosťou okolo 815 kg má podľa plánov výrobcu zrýchliť z 0 na 60 mph (97 km/h) za 3 s. „Slabšie“ verzie to majú zvládnuť za stále fantastické 4 s. Maximálna rýchlosť sa zastaví na hodnote okolo 177 km/h.

Spoločnosť Aptera Motors v minulosti tiež zverejnila rozmery svojho „cestného ultralight lietadla“: 4,44 x 2,24 x 1,36 m x 2,77 m (dĺžka x šírka x výška x rázvor). A veľmi milo prekvapila avizovaným objemom batožinového priestoru – 710 l.

Nový prototyp už 4. decembra

Aptera Motors aktuálne informuje, že po dlhých rokoch nám v rámci svojho „reštartu“ predstaví nový prototyp svojho prvého elektromobilu. A to už 4. decembra, kedy naň spustí aj predobjednávky. Podľa Insideevs bude najskôr k dispozícii limitovaná edícia Paradigm / Paradigm+, v prípade ktorej spoznáme v rámci spomínaného 4. decembra špecifikácie aj ceny.

Čo sa týka cien bežných verzií, Aptera Motors minulý rok zverejnila cieľové ceny. Tie sa pohybujú v rozmedzí 34 000 (40 kWh) až 59 000 $ (100 kWh) bez DPH.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Rodinný solár-elektromobil s dojazdom 1200 km a vzhľadom rýchlovlaku
Holanďania sľubujú batérie, ktoré zabezpečia dojazd 1 000+ až 2 000+ km
Kupujúci sú v prípade dojazdu elektromobilov iracionálni, hovorí analytik

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Komu je naco toto dobre, ked za tie peniaze sa da kupit normalne auto??? Ked sklopim zadne sedadla a spravim z neho 2 miestne, tak hociktore auto ma kufor 710L, tak aky ma toto vyznam? Dalsich 2-3 ludi do kufra tohto nenalozim. Po meste mi 1600km netreba a na dialkove cesty to posobi krehko a neviem ci by som doveroval trojkolke vo vysokych rychlostiach. Za chvilu aj normalne EV budu mat dojazd 1600km, tak si myslim ze toto nebude mat uspech.
    Ak si mam kupit auto takychto tvarov , tak uz to aj lietajuce.

Pridajte komentár