Špeciálnu verziu elektromobilu Aptera vraj nebude potrebné „nikdy nabíjať“

0

Elektromobil Aptera bol vo vývoji už pred 10 rokmi. Jeho autori ho pritom nedávno opätovne vzkriesili, pričom tvrdia, že vďaka súčasným technológiám môže ponúknuť dojazd až 1 600 km. No a aktuálne dodávajú, že bude k dispozícii aj s doplnkovou výbavou „Never Charge“, vďaka ktorej by ho nemalo byť potrebné nabíjať.

Nie je tomu dávno, čo sme informovali o unikátnom „ultra-light“ elektromobile Aptera, ktorý pripomína lietadlo. Vyznačuje sa pritom extrémne vysokou efektivitou, keďže podľa výrobcu má dosahovať spotrebu okolo 6 kWh na 100 km.

Vozidlo bude dostupné s batériami rôznej kapacity, a to v rozmedzí 40 až 100 kWh. Tzn., že najvyššia 100 kWh verzia by mala ponúknuť dojazd cez 1 600 km na jedno nabitie. No a komu by sa to málilo, môže siahnuť za príplatok po verzii, resp. možnosti výbavy „Never Charge“, informuje Insideevs.

Žiadne nabíjanie?

Ako už názov napovedá, tú údajne nebude potrebné nikdy nabíjať. Ide však skôr len o marketingovo zaujímavé  pomenovanie možnosti pridania solárnych článkov na povrch elektromobilu Aptera.

Napriek tomu, že toto vozidlo neponúka veľkú plochu, kde je možné integrovať solárnu „výpomoc“, vďaka výnimočnej efektivite elektromobilu, ako aj samotných článkov, vraj dokáže tento solárny systém vyrobiť za deň energiu, ktorá zabezpečí dojazd až 64 km.

Presnejšie skôr sporadické nabíjanie

V kontexte možného dojazdu 1 600 km, o ktorý sa má postarať 100 kWh batéria a využívania vozidla na bežné každodenné aktivity ako dochádzanie za prácou, vozenie detí, resp. dieťaťa (2-miestne vozidlo) do a zo školy, či nakupovanie, a to v oblastiach a ročných obdobiach s aspoň priemerným slnečným svitom, by sa dalo teoreticky uvažovať o tom, že elektromobil Aptera po prvotnom nabití batérie už nebude vyžadovať žiadne ďalšie nabíjanie.

Každopádne, ak sa naplnia slová výrobcu, rovnomennej spoločnosti Aptera, nabíjanie ich vozidla bude s najväčšiu pravdepodobnosťou veľmi sporadické. Minimálne v porovnaní s konvenčnými elektromobilmi.

Zdroj titulnej fotografie: Green Car Reports

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Takto bude vyzerať sériový solárny elektromobil Sono Sion za 25 500 €
Toyota začína testovať „solárnu batériu“ pre elektrifikované autá
Lightyear predstavil svoj solárny elektromobil s dojazdom do 800 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár