Elektromobil Aptera je späť. Má ponúknuť dojazd až 1 600 km

4

Elektromobil Aptera sa po 10 rokoch hlási opäť o slovo. Tento 2-miestny „ultra-light“ chce pritom využiť pokroky, ktoré priniesla posledná dekáda. A to aj na zabezpečenie nevídaného dojazdu 1 600 km.

Spoločnosť Aptera mala funkčný prototyp svojho 3-kolesového 2-miestneho elektromobilu už pred 10 rokmi. Avšak v roku 2011 bola nútená vyhlásiť bankrot, nakoľko sa jej nepodarilo získať potrebnú vládnu pôžičku. Jej traja zakladatelia však odkúpili príslušné duševné vlastníctvo a hlásia návrat.

Hovoria pritom, že vďaka 10 rokom vývoja výpočtovej techniky, výroby kovov aditívnym spôsobom a dodávateľského reťazca v oblasti elektromobility, ktorý pred 10 rokmi neexistoval, prehodnotili všetky mechanické aspekty a plánujú vyrábať vynovený elektromobil Aptera.

Elektromotory v kolesách

Toto ľahké 3-kolesové vozidlo má byť poháňané elektromotormi integrovanými do kolies, ktoré ponúknu celkový výkon 50 kW. Tím inžinierov pritom testuje aj pohonný systém pozostávajúci z 2 motorov v rámci prednej nápravy, pričom vyhodnocujú jeho účinnosť.

Elektromobil Aptera má byť ponúkaný s rôznymi batériami, ktorých kapacita sa má pohybovať v rozmedzí 40 až 100 kWh. Tá najväčšia má pritom zabezpečiť neuveriteľný dojazd 1 600 km. A to aj vďaka nevídanej aerodynamike a nízkej hmotnosti.

Vynikajúca efektivita

Vozidlo so 60 kWh batériou má vážiť 800 kg. Jeho spotreba by pritom nemala prekročiť 6 kWh na 100 km. Pre porovnanie, praktickejší lídri v tejto oblasti, Tesla Model 3 a Hyundai Ioniq Electric, dosahujú podľa pomerne realistického cyklu EPA spotrebu okolo 15,5 kWh na 100 km.

Podľa predbežných vyjadrení predstaviteľov spoločnosti sa zdá, že Aptera neponúkne podporu ultra-rýchleho nabíjania. Podľa ich slov to nie je treba, keďže vďaka extrémnej efektivite ich vozidla je možné získať relevantný dojazd už za niekoľko minút nabíjania na bežných 50 kW DC nabíjačkách. Za pol hodinu má pritom vozidlo získať dojazd 320 km.

Finálny dizajn budúci rok

Novovzniknutá spoločnosť plánuje do konca roka vyrobiť 3 testovacie prototypy, a to aj vďaka financovaniu prostredníctvom crowdfundingovej kampane. Finálny dizajn elektromobilu Aptera má byť pritom verejnosti predstavený v priebehu roka 2020.

Zdroj: IEEE cez Greencarreports

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Unikátny český elektromobil Luka EV dostal cenovku a chystá sa do predaja
Bjornova Tesla Model 3 vytvorila svetový rekord v dojazde elektromobilov
Ani nová Tesla Model 3s+ nezosadila z trónu efektivity Hyundai Ioniq Electric

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Neviem prečo, ale zrejme asi podľa počtu kolies a ich rozloženia mi toto krásne vozidielko pripomína kultovú trojkolku VELOREX, ktorú mimoriadne preslávila komédia VRCHNÍ PRCHNI (já to dávám do čistírny).
    Tiež asi rovnako málo praktická, ale proste – rozkošná…

Pridajte komentár