Známe sú cieľové ceny elektromobilu Aptera s dojazdom 1 600 km

5

Spoločnosť Aptera oznámila množstvo nových informácií o svojom pripravovanom extrémne efektívnom elektromobile so vzhľadom ultra-light lietadla, a to vrátane ceny, rýchlosti či rozmerov. Zdá sa pritom, že tento model sa bude tešiť naozaj veľkej pozornosti.

Na základe predchádzajúcich správ už vieme, že 2-miestny elektromobil Aptera (pracovný názov) bude vybavený batériami s kapacitou 40 až 100 kWh. Vďaka svojej extrémnej účinnosti, vyjadrenej spotrebou do 6 kWh na 100 km, má top verzia ponúknuť dojazd cez 1 600 km na jedno nabitie.

Ten bude pritom možné ešte predĺžiť, a to vďaka integrovaným solárnym článkom, ktoré majú byť schopné za deň zabezpečiť energiu pre dojazd až do 64 km. Energiu z batérie pritom budú čerpať elektromotory implementované do kolies, ktorých celkový výkon je 50 kW.

Zrýchlenie superšportu

Aktuálne sa pritom cez Insideevs dozvedáme, že aj vďaka nízkej hmotnosti, okolo 815 kg, má najvýkonnejšia verzia podľa plánov výrobcu vystreliť z 0 na 60 mph (97 km/h) za 3 s. „Nižšie“ verzie to majú zvládnuť za stále fantastické 4 s. Maximálna rýchlosť sa zrejme zastaví na hodnote okolo 177 km/h.

710-litrový „kufor“

Spoznali sme aj rozmery tohto „cestného ultra-light lietadla“: 4,44 x 2,24 x 1,36 m (dĺžka x šírka x výška). Rázvor náprav pritom dosahuje 2,77 m a batožinový priestor pojme až 710 l nákladu, takže pôjde o pomerne praktické vozidlo.

Cieľové ceny

Spoločnosť Aptera prezradila aj cieľové ceny svojho elektromobilu. Tie sa pohybujú v rozmedzí 34 000 (40 kWh) až 59 000 $ (100 kWh) v závislosti od verzie. Ide pritom pravdepodobne o ceny bez dane. Takže v prepočte po zarátaní 20 % DPH by mohla stáť Aptera 37 000 až 64 000 €. V cene by už mohli byť zahrnuté aj prvky avizovaného autonómneho riadenia.

Výrobca plánuje skutočne nevídané marže, a to 27 až 35 %. 27 % má dosahovať v počiatkoch výroby (rok 2020 – 171 vyrobených ks) a 35 % v roku 2022, kedy plánuje vyrobiť 11 250 vozidiel. Výhodou elektromobilu Aptera má byť z produkčného hľadiska podstatne jednoduchšia konštrukcia, ktorá pozostáva len z 10 častí. Naproti tomu má mať konvenčný elektromobil 300 konštrukčných častí.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobil Škoda Citigoe iV by mohol v SR vyjsť na 9 590 €, ale…
Švédsky konkurent Tesly Model 3 dostal prvé cenovky
Tesla dosiahla predajný rekord a zverejnila české ceny elektromobilov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

Pridajte komentár