Apple údajne zvažoval kúpu spoločnosť Tesla

3

Krátko po správe, že Apple mal po 10 rokoch ukončiť projekt vývoja autonómneho elektromobilu, sa objavila správa, podľa ktorej údajne Apple rokoval s Teslou ohľadom akvizície. A to roky predtým ako Musk počas tzv. „produkčného pekla“ ponúkol Teslu na predaj spoločnosti Apple.

Svet najskôr obletela správa, že projekt Apple Titan, ktorého cieľom mal byť autonómny elektromobil, bol ukončený skôr, ako bol tento cieľ naplnený. A New York Times vo svojom aktuálnom článku k tejto téme uvádza, že Apple mal kvôli projektu Titan údajne záujem kúpiť Teslu.

Musk ponúkol Teslu spoločnosti Apple

V roku 2020 Elon Musk povedal, že počas najtemnejšieho obdobia výrobného programu kľúčového elektromobilu Tesla Model 3 oslovil šéfa spoločnosti Apple Tima Cooka. Počas tzv. „produkčného pekla“ bola totiž Tesla podľa Muska blízko k bankrotu.

Musk chcel pritom s Cookom prediskutovať predaj Tesly spoločnosti Apple, resp. jej akvizíciu. A to za desatinu trhovej hodnoty, ktorú mala Tesla v čase priznania Elona Muska. Šéf Tesly to uviedol 22. decembra 2020, kedy mala jeho spoločnosť na burze hodnotu cca 720 mld. $. Takže ponuka bola zrejme na úrovni okolo 72 mld. €. Čo je pritom najpodstatnejšie, Cook podľa Muska odmietol stretnutie ohľadom tejto záležitosti.

Skoršie diskusie medzi Applom a Teslou

Aktuálne New York Times tvrdí, že spoločnosť Apple „podľa 2 ľudí oboznámených s touto záležitosťou“ viedla s Elonom Muskom niekoľko diskusií ohľadom kúpy spoločnosti Tesla, resp. jej akvizície. New York Times neuvádza, kedy presne mali tieto diskusie prebiehať, na základe kontextu článku sa však zdá, že to bolo v počiatkoch projektu Titan.

Nakoniec sa však mala spoločnosť Apple rozhodnúť, že „postaviť vlastné vozidlo, dáva väčší zmysel, ako  kupovať a integrovať ďalší podnik,“ píše New York Times a dopĺňa, že Apple túto záležitosť odmietol komentovať a Musk neodpovedal na žiadosť o komentár.

Zaujímavé je, že podľa slov senior analytika spoločnosti Roth Capital Partners Craiga Irwina, o ktorých sme informovali ešte v roku 2019, mal dať Apple spoločnosti Tesle ponuku na jej odkúpenie v roku 2013. A to za 240 $ za 1 akciu. Nevieme však presne, aký počet akcií vtedy mala Tesla v obehu. V roku 2013 sa pritom pohybovala cena za akciu Tesly v rozpätí 34 $ (január) až 154 $ (december), a to pred oboma doterajšími splitmi (1:5 a 1:3).

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Mike Deerkoski/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čo si myslí šéf Applu o Tesle a Elonovi Muskovi? A bude Apple Car?
Tesla doteraz „kúpila“ množstvo firiem. Ktoré a čo vďaka ním získala?
Xiaomi predstavilo svoj prvý elektromobil, avizuje dojazd 1 200 km a chce byť v top 5 automobiliek
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Čo bolo, to bolo, terazky som majorom !!! To čo sa v článku píše, ukazuje, že ani najbohatší ľudia tohto sveta to často nemajú jednoduché! Ja si myslím, že ak to Elon vtedy v ťažkých chvíľach ustál, zaslúžil si, aby mu TESLA zostala v náručí, aj keď to ani teraz nebude mať jednoduché, len problémy sa posunuli inam, a TESLA sa nezdá byť pred krachom! ELON, DRŽ SA !!!

  2. To len ukazuje, že Cook nie je až taký technologický guru, nebyť jeho fatálnej chyby apple mohol byť dnes viac ako len výrobca telefónov či iných spotrebných blbostí.

    • Ahoj kolega, nevieme, prečo sa Cook rozhodol, ako sa rozhodol! Nech Apple ďalej vyrába, čo vyrába, a robí to dobre! Ak by Apple kúpil TESLU, nemusel by byť tak úspešný, ako je dnes TESLA sama. Nie je dobré, ak vznikne nadrozmerne veľká firma, alebo holding, ktorý zohľadňuje príliš veľa názorov a kritérií. Môže sa tak stať ťažkopádnym dinosaurom!

      P.S. Tiež nie je dobré, že Elon kúpil Twitter! Koľko bolo na začiatku treníc, a kto vie, čo všetko vrie pod pokrievkou! Elon toho mal toho aj tak dosť na starosti ……

Pridajte komentár