Apple si patentoval typ elektromotora, ktorý je typický pre prvé Tesly

0

Aktuálne zverejnený patent ukazuje, že spoločnosť Apple vyvíja/la vlastný elektromotor. To môže byť ďalším dôkazom existencie projektu „Project Titan„, v rámci ktorého sa má vyvíjať elektromobil „Apple Car“. Zaujímavosťou je, že používa rovnaké základné konštrukčné a dizajnové princípy ako motory, ktoré Tesla preferovala v rámci svojich skorších modelov.

Spoločnosť Apple ohľadom otázky vývoja vlastného elektrického automobilu stále mlčí. Pribúdajúci zamestnanci, ktorých kariéra je úzko spojená s prácou na elektromobiloch, ako aj neoficiálne informácie od zainteresovaných zdrojov však nasvedčujú tomu, že na „Apple Car“ sa pracuje.

Ďalším dôkazom môže byť ďalší patent, ktorý súvisí s automobilom. Po autosedačkách či svetlometoch sa totiž objavil aj patent na elektromotor, informuje Appleinsider. Konkrétne ide o asynchrónny trojfázový indukčný motor na striedavý prúd, pričom vynálezcom indukčného elektromotora je Nikola Tesla.

Tento typ motora Tesla používa/používala vo svojich prvých modeloch Roadster, Model S a Model X. Minulý rok v rámci upgradu svojich vlajkových lodí (Raven) vymenila predný indukčný motor za synchrónny reluktančný elektromotor s permanentným magnetom.

Hlavný konštruktér elektromotorov spoločnosti Tesla, Konstantinos Laskaris, v tejto súvislosti uviedol, že elektromotory s permanentným magnetom sú na tom lepšie z hľadiska pomeru výkonu, efektivity a ceny. Tieto motory sú pritom základom novších modelov Tesly, a to Modelu Y a 3 (RWD).

Avšak verzie AWD majú vpredu podľa Sandyho Munra, ktorý vykonal reverzné inžinierstvo oboch týchto modelov, indukčné motory. Takže modely S/X a 3/Y majú v rámci svojich náprav prehodené technológie elektromotorov.

Vo všeobecnosti výrobcovia elektromobilov siahajú skôr po elektromotoroch s permanentným magnetom. Indukčné elektromotory by mali byť vhodnejšie pre výkonné vozidlá, vďaka ich schopnosti generovať obrovský počiatočný krútiaci moment. To teda naznačuje, že prípadný elektromobil od Apple bude výkonným vozidlom, čo by určite nebolo žiadnym prekvapením.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Apple chcel údajne kúpiť Teslu. Koľko za ňu ponúkal?
Apple má pracovať na elektromobile s vlastnými batériami a motormi
Apple ukradol Tesle šéfa pre elektrický pohon. Vyvíja „super-elektromobil“?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár