Šéf divízie Tesla AI, Slovák Andrej Karpathy, má dlhé voľno. Naznačuje to jeho koniec v Tesle?

7

Jeden z najšikovnejších Slovákov, Andrej Karpathy, ktorý šéfuje divízii spoločnosti Tesla pre umelú inteligenciu (Tesla AI), má aktuálne 4-mesačné voľno. Objavujú sa pritom hlasy, že by to mohla byť predzvesť jeho odchod zo spoločnosti.

Andrej Karpathy je jedným zo slovenských rodákov, na ktorých môžeme byť hrdí. Bratislavský rodák prežil väčšinu detstva v Košiciach a v 15 rokoch sa spolu s rodinou presťahoval do Kanady. Akademickú kariéru potom ukončil na prestížnej Stanfordovej univerzite, kde získal doktorát zo strojového učenia so zameraním na počítačovú víziu.

Pracoval pre Google a je spoluzakladajúcim členom spoločnosti OpenAI venujúcej sa umelej inteligencii, ktorej hlavným spoluzakladateľom je Elon Musk. V roku 2017, keď mal len 30 rokov, sa stal šéfom dôležitej divízie spoločnosti Tesla – „Tesla AI„. Vedie pritom tím počítačovej vízie pre autonómne riadenie.

Jeho talent bol ocenený aj uznávaným Massachusettským technologickým inštitútom (MIT), ktorý Karpathyho v roku 2020 zaradil do zoznamu „35 brilantných mladých vynálezcov, vizionárov, filantropov, podnikateľov a priekopníkov do 35 rokov“ hľadajúcich spôsoby ako pomôcť ľuďom prostredníctvom technológií. Andrej je pritom zástupcom kategórie „priekopník“.

No a tento „šikula“ si po takmer 5 rokoch nepochybne tvrdej práce v Tesle zobral 4-mesačnú dovolenku. Ako uviedol v súvisiacom tweete, zobral si voľno na oddych a cestovanie. Chce sa pritom tiež zdokonaliť v oblasti svojich technických schopností, vrátane trénovania neurónových sietí.

Takže skôr ako o klasickú dovolenku ide o niečo, čo sa nazýva „sabbatical“. Andrej Karpathy tiež uviedol, že už teraz mu chýbajú všetci roboti a klastre GPU/Dojo a teší sa, že ich budem mať opäť na dosah ruky.

Predzvesť odchodu?

Spomínané na prvý pohľad nevyzerá, ako náznak Karpathyho odchodu zo spoločnosť Tesla. Viacerí však majú v tejto súvislosti obavy, pretože podobné voľno si zobrali aj iní významní zamestnanci Tesly, pričom sa následne do spoločnosti už nevrátili.

Ako píše Electrek, bývalý senior viceprezident Tesly pre inžinierstvo Doug Field si v roku 2018 vzal dovolenku s tým, že sa chystá „načerpať energiu a stráviť čas s rodinou“. Tesla vtedy ubezpečovala, že Field neopúšťa spoločnosť. Ukázalo sa však, že sa nevrátil.

Podľa Electreku je však dobrým znamením, že o voľne informoval nielen Andrej Karpathy, ale aj Elon Musk. Ten v rámci jedného zo svojich nedávnych tweetov ohľadom systému autonómneho riadenia FSD uviedol: „Mimochodom, Karpathy čerpá 4-mesačný sabbatical“. Tým chcel Musk zrejme odôvodniť aj to, prečo beta verzia FSD (Full Self-Driving) zatiaľ dobre nezvláda mestské jazdenie po Toronte, ktoré je pretkané električkovými traťami. To naznačuje, že je pre Teslu naozaj veľmi dôležitý.

Takže dúfajme, že má Electrek pravdu a situácia okolo Karpathyho dopadne inak ako v prípade Fielda. Mimochodom včera Andrej zverejnil tweet, v ktorom uvádza, že sa hrá na digitálneho nomáda, pričom sa stretáva s priateľmi, číta a píše kód. Aktuálne je pritom vo Veľkej Británii a chystá sa ďalej do východnej Európy a Ázie. A potom späť do Bay Area.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenský riaditeľ divízie Tesla AI vysvetlil rozdiely medzi Autopilotom a konkurenciou
Andrej Karpathy z Tesly patrí podľa MIT medzi 35 top inovátorov
Slovák, ktorý šéfuje vývoju Tesla Autopilot, hovorí o pokrokoch a neurónovej sieti

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. Všetci tí, ktorí závidia úspech iným, často nemajú ani poňatia, akým nadaním, úsilím a vynaloženou životnou energiou sú dosiahnuté výsledky zaplatené ! Bez ohľadu na to, či zostane v Tesle, alebo odíde inam, voľno si zrejme zaslúžil ….

  2. Sabatical (z hebrejského: Šabat (t. j. Sabbath); po latinsky sabaticus; grécky: sabbatikos) je odpočinok alebo prestávka v práci.

    Koncept sabatikalu vychádza z biblickej praxe „shmita“ (sabatický rok), ktorá súvisí s poľnohospodárstvom. Podľa knihy Levitikus 25 si musia Židia v krajine Izrael zobrať každých sedem rokov 1 ročnú prestávku v obrábaní polí [v našich končinách „nechať ležať ľadom“].

    Sabatikal znamená zdĺhavú, úmyselnú prestávku v kariére. Od začiatku 19. storočia mnohé univerzity a iní inštitucionálni zamestnávatelia vedcov, lekárov a akademikov ponúkajú nárok na platený sabatikal ako zamestnaneckú výhodu, nazývanú sabbatická dovolenka.

Pridajte komentár