Slovák, ktorý šéfuje vývoju Tesla Autopilot, hovorí o pokrokoch a neurónovej sieti

0

Slovák Andrej Karpathy sa po 11 mesiacoch pôsobenia na poste riaditeľa pre umelú inteligenciu a počítačovú víziu v spoločnosti Tesla vyjadril k pokrokom vo vývoji autonómneho systému Autopilot.

Úspešný slovenský mladík prezentoval na májovej konferencii zaujímavé informácie, ktoré sa vzťahujú k systému Autopilot a neurónovej sieti Tesla. Jeho tím sa aktuálne sa sústreďuje na strojové učenie vozidiel Tesla prostredníctvom dát nazhromaždených prostredníctvom ich kamier a senzorov.

Tesly sú roboty, ktoré sa učia

Andrej Karpathy považuje elektromobily Tesla za roboty. A to kvôli tomu, že každé z cca 250 000 vozidiel, ktoré je aktuálne na ceste, zbiera prostredníctvom kamier a ďalších senzorov dáta, prostredníctvom ktorých sa učia. Aj preto tvrdí, že spoločnosť Tesla má najväčšiu „flotilu“ robotov na svete, ktoré musí trénovať, aby dokázali jazdiť autonómne.

Tieto dáta putujú do neurónovej siete, vďaka ktorej sa zdokonaľuje počítačová vízia, t.j. rozpoznávanie objektov z prostredia cestnej premávky, ktoré zachytávajú kamery a ďalšie senzory vozidiel. To samozrejme napomáha vylepšovaniu vlastností autonómneho systému Autopilot.

Vylepšenie vlastností Autopilota

Slovenský šéf sa taktiež vyjadril, že Autopilot začína čoraz viac fungovať pod taktovkou nového softvéru 2.0. Vďaka novým aktualizáciám vozidiel sa podľa neho aktuálne výrazne vylepšili vlastnosti Autopilota.

Neurónová sieť začína preberať nový kód, teda softvér 2.0, takže Karpathyho tím presúva svoju pozornosť z modelovania a algoritmizácie na spracovanie nazbieraných dát. Dátam priraďuje identifikátory a vytvára infraštruktúru dátových setov.

tesla autopilot 2.0

Posun vo vývoji systému Autopilot k verzii 2.0 za pôsobenia Andreja Karpathyho. Zdroj: Electrek

To je podľa Andreja Karpathyho veľmi náročná úloha. Ako príklad uvádza rôznorodosť cestného značenia a semaforov v rámci rôznych regiónov. Veď tie musí systém za každých okolností správne identifikovať. Andrejovi, ako aj jeho tímu, teda držíme palce.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Autopilot Tesla zabránil diaľničnej kolízii Modelu X s kamiónom + | VIDEÁ
Ocenený slovenský startup Voltia dodá DPD až 100 svojich elektromobilov
Veľký výrobca elektromobilov uvažuje o výstavbe nového závodu pri Košiciach

Kto je Andrej Karpathy?

Andrej Karpathy je rodák z Bratislavy, ktorý prežil väčšinu svojho detstva v Košiciach. Keď mal 15 rokov presťahoval sa spolu so svojou rodinou do kanadského Toronta. Tu absolvoval aj bakalárske štúdium v odbore počítačové vedy. Po magisterský titul si šiel na univerzitu v Britskej Kolumbii.

Jeho kroky potom smerovali do Kalifornie na Stanfordovu univerzitu, kde získal doktorát zo strojového učenia so zameraním na počítačovú víziu. Pred vstupom do Tesly pracoval v Google a Muskovej „AI“ spoločnosti OpenAI.

Zdroje: Electrek, Teraz, LinkedIn

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár