Andrej Karpathy sa vracia do OpenAI, ktorý spoluzakladal aj s Elonom Muskom

2

Šikovný slovenský rodák Andrej Karpathy, ktorého MIT zaradil do rebríčka „35 top inovátorov do 35 rokov“ a ktorý do minulého roku pracoval ako šéf AI v spoločnosti Tesla, sa nateraz do Tesly nevráti. Rozhodol sa totiž pre inú spoločnosť, v ktorej už pracoval spoločne s Elonom Muskom. A to OpenAI.

Andrej Karpathy, počítačový vedec a expert na hlboké učenie v rámci neurónových sietí, ktorý v 15 rokoch spolu s rodinou odišiel zo SR do Kanady a neskôr vyštudoval prestížnu Stanfordovu univerzitu, sa stal známym najmä vďaka pôsobeniu v spoločnosti Tesla, kde šéfoval divízii umelej inteligencie (AI).

Po Tesle späť do OpenAI

Karpathy odišiel z Tesly minulý rok, potom čo v nej pracoval vyše 5 rokov. A len niekoľko mesiacov na to naznačil, že by sa mohol „niekedy“ vrátiť, čo uvítal aj Elon Musk. Zrejme najmä kvôli možnosti práce na humanoidnom robotovi Tesla Optimus a všeobecnej umelej inteligencii.

Aktuálne je však jasné, že jeho najbližšie kroky vedú do ďalšej zaujímavej spoločnosti, v ktorej už pracoval, a to OpenAI. Včera totiž oznámil, že sa opäť pripája k tímu OpenAI. A dodal, že budúcnosť tejto spoločnosti je mimoriadne vzrušujúca. Zaujímavé pritom napríklad je, že Andrej Karpathy patrí k viacerým spoluzakladateľom OpenAI, medzi ktorými nájdeme aj Elona Muska.

O Open AI

Spoločnosť OpenAI vznikla v roku 2015 ako nezisková organizácia, pod ktorú dnes patrí aj „zisková“ dcérska spoločnosť OpenAI LP. Spočiatku sa zameriavala na celosvetový dohľad nad vývojom umelej inteligencie (AI), ale aj samotný vývoj AI (výsledky majú byť dostupné ako open source).

Cieľom spoločnosti aj naďalej zostáva vývoj „priateľskej“, ľudstvu prospešnej umelej inteligencie. Hlavným iniciátorom vzniku OpenAI bol Elon Musk, ktorý v roku 2018 odstúpil z predstavenstva spoločnosti. Aj tak ju však podporoval. A do OpenAI investoval napr. aj Microsoft. Medzi produkty spoločnosti pritom patrí aj známy „chatbot“ ChatGBT.

Ako sme už uviedli, Andrej Karpathy sa podieľal na založení Open AI (najmä v oblasti náboru a štrukturalizácie). Následne v spoločnosti pracoval 18 mesiacov (v rámci rokov 2016 – 2017) ako vedecký pracovník v oblasti výskumu so zámerom na „hlboké učenie pre generatívne modely a posilňovanie hlbokého učenia“.

Aktuálne nám nie je známe, čomu sa bude v OpenAI konkrétne venovať. Každopádne mu želáme veľa šťastia a úspechov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Andrej Karpathy prezradil viac o odchode z Tesly. Musk je za jeho návrat
Andrej Karpathy z Tesly patrí podľa MIT medzi 35 top inovátorov
Slovenský šéf divízie Tesla AI vysvetlil rozdiely medzi Autopilotom a konkurenciou

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Je to sympaticky fakt , ze mame Slovaka na takej pozicii , co sa baterii tyka , je takisto jasne , ze musia bojovat proti ropnej lobby , a valec zotrvacnosti je obrovsky , casom vsak tak ci tak ziskaju navrch , pretoze sa daju nabijat trebars aj cestou podialnici indukciou , respektive stahovanim vlhkosti z ovzdusia , hlavne pocas vysokej humidity , dazda ,hmly a podobne , pochopitelne vyrobou elektriny z vodika , co nebude zadarmo , lebo ved ani tento segment sa nevyhrani z beznych komercno obchodnych svetovych kartelov a bude len ich dalsou sucastou , a ak si myslite ,ze nie , spytajte sa AI , co vam ,,povie“ …

Pridajte komentár