Je potešiteľné, že aj taká organizácia, ako je Armáda Spojených štátov, si uvedomuje klimatické zmeny, ako aj svoj podiel v rámci globálnych emisií, ktoré za ňou stoja. Chystá sa pritom v tomto smere postupne konať. A to aj prostredníctvom elektrifikácie svojho netaktického a taktického vozového parku, budovania nabíjacích staníc a ďalších spôsobov znižovania svojej emisnej stopy.
Armáda Spojených štátov (ďalej len „americká armáda“) predstavila komplexnú klimatickú stratégiu, ktorá zahŕňa aj opatrenia znižujúce emisie skleníkových plynov a budovanie elektrického vozového parku, informuje Electrek.
„Pri našej práci čelíme všetkým druhom hrozieb, ale len málo z nich si skutočne zaslúži, aby sa nazývali existenčnými. Klimatická kríza takou je. Klimatická zmena robí svet nebezpečnejším a my musíme konať,“ uviedol minister obrany Lloyd Austin.
Ako píše Electrek, keby bola americká armáda samostatným štátom, bola by 47. najväčším znečisťovateľom v rámci globálnych uhlíkových emisií. Takže má veľkú zodpovednosť aj v oblasti zmeny klímy.
„Čas na riešenie klimatickej zmeny je teraz. Účinky klimatických zmien si vybrali daň v rámci dodávateľských reťazcov, poškodili našu infraštruktúru a zvýšili riziká pre armádnych vojakov a ich rodiny v dôsledku prírodných katastrof a extrémneho počasia. Armáda sa musí prispôsobiť a rázne presadzovať stratégie na zmiernenie emisií skleníkových plynov, ktoré znižujú klimatické riziká,“ povedala armádna tajomníčka Christine Wormuth.
Plány a opatrenia
Cieľom klimatického plánu americkej armády je do roku 2032 znížiť svoje emisie na 50 % úrovne z roku 2005 a do roku 2050 redukovať emisie na nulu. Opatrenia sa pritom týkajú oblastí vojenských objektov, akvizícií a logistiky, ako aj výcviku.
Americká armáda sa chystá zvýšiť energetickú efektivitu, zabudovať energetické mikrosiete či elektrifikovať flotilu vozidiel. Do roku 2027 majú byť elektrifikované ľahké netaktické vozidlá a do roku 2035 všetky netaktické vozidlá. Hybridné taktické vozidlá majú byť nasadené do roku 2035 a plne elektrické taktické vozidlá sa majú začať používať do roku 2050.
Elektromobily a nabíjacie kapacity pre taktické použitie majú byť pritom vyvinuté špeciálne pre armádne potreby. A ktovie, možno sa raz dočkáme nasadenia týchto e-mobility technológií aj v rámci bežného života. Tak ako tomu bolo v prípade iných pôvodne armádnych technológií.
Armáda Spojených štátov za posledné 3 roky zaradila do svoje flotily 3 000 hybridných vozidiel, čím mala ušetriť 50 mil. $, 49 miliónov litrov paliva a 12 % emisií skleníkových plynov na míľu. Elektrifikovala tiež časť svojich taktických vozidiel, ktoré sú hybridné.
Okrem nižšej spotreby paliva to prináša možnosť operácií s elektrickými zariadeniami pri vypnutom motore, vďaka čomu sú vozidlá tichšie a chladnejšie, a teda aj horšie pozorovateľné prostredníctvom infračerveného videnia. Armáda tiež oznámila, že tento rok nainštaluje 470 nabíjacích staníc, čo má byť len začiatok.
Je síce smutné, že tento svet sa nezaobíde bez armád, na druhej strane aspoň poteší, že tá najväčšia sa zaoberá aj otázkami klimatických zmien a znižovania svojej uhlíkovej stopy. Môže tak byť dobrým príkladom nielen pre ďalšie armády, ale aj iné organizácie a spoločenstvá.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Americká armáda testuje elektrickú „kolobežku“ s cenou automobilu
Tesly a iné elektromobily majú byť prínosom pre armádu, uvádza U.S. Army
Vývojár batérií Tesla je nadšený z novej armádnej technológie batériových článkov
Jeden komentár
„To je chlap na baterky“ bola a ešte aj zostala urážka, ktorá vyjadrovala zlú mienku o dotyčnom chlapovi a jeho schopnostiach! Ako to raz bude s armádou na baterky?!