Jedna z najväčších spoločností na svete, Amazon, ktorej zakladateľ Jeff Bezos je najbohatším človekom planéty, oznámila najväčšiu objednávku elektromobilov v histórii. Elektrické dodávky budú pritom pochádzať od amerického startupu Rivian, ktorý mnohí považujú za „druhú Teslu“.
Spomínaná objednávka 100 000 elektrických dodávok bude jedným z opatrení na dosiahnutie oficiálneho klimatického prísľubu spoločnosti Amazon o uhlíkovej neutralite do roku 2040. Tzn. o 10 rokov skôr ako v prípade cieľov Parížskej dohody.
Amazon je pritom spoluzakladateľom a prvým signatárom „Klimatického záväzku“. „Ak spoločnosť s takou rozsiahlou fyzickou infraštruktúrou ako Amazon, ktorá dodáva viac ako 10 miliárd položiek ročne, môže naplniť záväzky Parížskej dohody o 10 rokov skôr, môže to urobiť ktorákoľvek spoločnosť,“ snaží sa motivovať Jeff Bezos, zakladateľ Amazonu.
Akcelerátor vývoja
Bývalá šéfka OSN pre oblasť klimatických zmien a spoluzakladateľka spoločnosti Global Optimism, Christiana Figueres, ktorá spolu s Amazonom stojí za „Klimatickým záväzkom“, hovorí, že takéto odvážne kroky veľkých spoločností prinesú obrovské zmeny v oblasti vývoja nových technológií a odvetví na podporu nízkouhlíkového hospodárstva.
A budú taktiež obrovským stimulom pre spoločnosti, ktoré v tejto oblasti podnikajú. Dôkazom toho je aj čerstvá objednávka Amazonu na 100 000 elektrických dodávok od elektromobilového startupu Rivian, ktorý doteraz nevyrobil jediné sériové vozidlo. Do tejto nádejnej spoločnosti pritom Amazon investoval vo februári 440 mil. $.
Prvé dodávky elektromobilov Rivian smerom do Amazonu majú byť spustené v roku 2021. Už v roku 2022 chce mať Amazon na cestách 10 000 týchto vozidiel. Všetkých 100 000 elektrických dodávok má byť v prevádzke do roku 2030. Do tohto roka má spomínaná elektrická flotila ušetriť až 4 milióny ton uhlíka ročne.
Príležitosť aj pre Teslu a ďalších
Táto objednávka pritom ukazuje obrovskú príležitosť pre výrobcov úžitkových elektromobilov a elektrických „nákladiakov“. Veď Jeff Bezos uvádza, že ku „Klimatickému záväzku“ sa chcú pridať aj ďalšie spoločnosti. „Sme pritom zvedaví, či Amazon siahne aj po chystanom elektrickom ťahači Tesla Semi, ktorý sa má dostať do výroby budúci rok. Klimatický záväzok veľkých spoločností by tiež mohol akcelerovať možné plány ohľadom elektrickej dodávky Tesla, ktorá by mohla byť vyvinutá v spolupráci s automobilkou Mercedes-Benz.
Zdroj: Amazon
SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Slovenské“ elektrické dodávky Voltia budú jazdiť po celej SR
Elektromobily Rivian ponúknu najväčšie batérie na trhu. Čo Tesla?
Vodič testovacieho prototypu Tesly Semi sa vyjadril k reálnemu dojazdu
4 komentáre
Tohle je nejlepší cesta, jak elektromobilitu u firem prosadit. Nahradit ty mraky dodávek elektrickými, páč na rozdíl od aut managementu je jich hrozně moc.
Ťažba ťažkých kovov potrebná na výrobu batérií, emisie CO2 vypustené pri ich výrobe, likvidácia batérií po uplynutí ich životnosti, výroba el. energie potrebná na nabíjanie a s tým opätovná tvorba CO2 – skutočne si myslíte, že elektromobilita je pre planétu „čistejšia“?
Tak toto mi vyrazilo dych. Je to náter, ako sa patrí. Súhlasím s pánom Radovanom, je to fakt najlepšia cesta k elektromobilite firiem.
Chválapánu sú jasné signály aj z ďalších firiem, napr. ALZA a aj z iných.
Kiež by ich bolo čím viac!
Aj ja by som rad kupil elektricku dodavku, ale akosi nemam este aku. To co v sucasnosti ponuka trh je ubohe. Cena astronomicka, dojazd nedostatocny. Predpokladam, ze do 5 rokov bude ponuka urcite lepsia.