Internetový gigant Amazon predstavil „vlastnú“ elektrickú dodávku

2

Jedna z trhovo najhodnotnejších spoločností na svete, Amazon, ktorá prevádzkuje rovnomenný gigantický „e-shop“, sa v rámci svojho programu Climate Pledge zaviazala, že do roku 2040 bude mať nulové emisie uhlíka. A to nepôjde bez kompletnej elektrifikácie automobilovej flotily, preto investovala do e-mobility startupu Rivian, ktorí niektorí považujú za druhú Teslu. Spolupráca týchto spoločností pritom priniesla elektrickú dodávku Amazon.

Spoločnosť Amazon, za ktorou stojí najbohatší človek planéty, Jeff Bezos, vo svojej aktuálnej tlačovej správe uvádza, že nemohla nájsť na trhu elektrické riešenia, ktoré by vyhovovali jej potrebám. Preto sa rozhodli investovať do spoločnosti Rivian, ktorá pred časom predstavila nielen svoje prvé elektromobily R1T a R1S, ale aj modulárnu „skateboardovú“ platformu, na ktorej je možné postaviť široké spektrum plne elektrických vozidiel, vrátane dodávok.

Niečo vyše roka po oznámení, že Rivian pre Amazon vyrobí 100 000 elektrických dodávok, predstavila spoločnosť Amazon elektrickú dodávku. Uvádza, že je to ich vlastné vozidlo, ktoré bolo navrhnuté a vyrobené v spolupráci so spoločnosťou Rivian.

Ross Rachey, riaditeľ globálnej flotily a produktov Amazon, hovorí, že spojili technológiu Rivian s ich poznatkami v oblasti logistiky a výsledkom je budúcnosť dodávok na poslednú míľu. Šéf Rivianu RJ Scaringe dodáva, že vozidlo je optimalizované na doručovanie balíkov, pričom sa sústredili na bezpečnosť a funkčnosť.

Výbava

Elektrická dodávka Amazon je vybavená najmodernejšími senzormi, jazdnými asistentmi, veľkým čelným sklom pre čo najlepšiu viditeľnosť, kamerovým systémom, ktorý poskytuje 360-stupňový pohľad okolo vozidla, hlasovým ovládaním Alexa či zosilnenými dverami na strane vodiča.

Amazon chce mať do roku 2022 na cestách 10 000 a do roku 2030 až 100 000 vlastných elektrických dodávok. Napríklad tento rok pridá do svojej európskej flotily 1 800 „elektrických doručovacích vozidiel“ (zrejme nepôjde o vlastné dodávky). V rámci indického trhu zas oznámil nasadenie 10 000 elektrických doručovacích vozidiel, a to do roku 2025.

Žiaľ, Amazon nezverejnil žiadne technické špecifikácie svojho vozidla. Snáď sa dočkáme neskôr.

Zdroj: Amazon

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla a Mercedes diskutujú o možnej spolupráci na elektrickej dodávke
Extrémne elektrické SUV Rivian je krížencom Tesly Model X a Range Roveru
Nissan a slovenská Voltia spoločne uvádzajú na trh „novú“ elektrickú dodávku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Konečne sa to začína hýbať,pretože nákladná automobilová doprava je najväčší znečisťovatel ovzdušia!!!A v mestách sú do hlavne dodávky.Výrobcov batérií do áut všeobecne čaká zlaté obdobie s najväčšími ziskami.Niečo podobné ako ropných magnátov doteraz!!!Ale prínos pre ludí a planétu je stonásobne väčší,ajkeď z dlhodobého hladiska len dočasné riešenie,pretože je tak isto závislé na nerastných zásobách tejto planéty.Znovu ale zdôrazňujem,že pre zdravie ĺudstva a celkovo,života na tejto planéte,je NEKONEČNE dôležitý-tento ELEKTRICKÝ krok!!!

    • Výhoda je tentokrát tá, že sa rozhýbal aj vesmírny priemysel a skôr než sa nerastné suroviny pre batérie minú, budeme schopní ich ťažiť aj mimo našej planéty.

Pridajte komentár