Prototyp rakúskeho elektromobilu Falco využíva platformu od Tesly. Do výroby by sa mohol dostať budúci rok

12

Rakúsky e-mobility startup Alveri má podľa aktuálnych informácií v pláne spustiť výrobu svojho elektrického kombi, resp. shooting-braku Alveri Falco s cieľovým dojazdom 590 km budúci rok. To však bude závisieť aj od dopytu. Spoločnosť si pritom stále nevybrala platformu, na ktorej vozidlo postaví. Najväčším favoritom zrejme stále zostáva tá od Tesly.

Spoločnosť Alveri sa venuje viacerým oblastiam elektromobility. A to napríklad vývoju autonómneho nabíjacieho robota či aplikácii, ktorá analyzuje vhodnosť elektromobilu pre konkrétneho používateľa na základe jeho jazdného správania.

Zhruba pred rokom sme sa dozvedeli, že Alveri pracuje aj na 4,75-metrovom elektrickom shooting-braku (zrejme strednej triedy) so zaujímavými cieľovými parametrami. Alveri Falco má totiž ponúknuť pohon oboch náprav, batériu s kapacitou 80 kWh, dojazd 590 km, výkon 300 kW, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,8 s, DC nabíjanie max. výkonom 250 kW, pravidelné OTA aktualizácie či plnú prepojenosť vozidla so smartfónom, vrátane funkcie inteligentného kľúča.

Rokovania s Teslou, ale v hre je stále VW aj Canoo

Spomínané parametre sú pomerne blízke Tesle Model 3. A to nie je zdá sa náhoda, keďže podľa aktuálnej správy od portálu FutureZone, ktorý vyspovedal šéfa spoločnosti Alveri, Ehsana Zadmarda, je prototyp modelu Falco založený na platforme Modelu 3.

Podľa Zadmarda stále nemajú príslušnú dohodu so spoločnosťou Tesla, pričom súvisiace rokovania medzi oboma stranami prebiehajú aj naďalej. Rozhodnutie ohľadom výberu platformy pritom malo na základe predchádzajúcich informácií padnúť minulý rok. Aktuálne vieme, že sa tak ešte nestalo. V hre majú byť naďalej aj platformy od koncernu VW Group (MEB) a amerického e-mobility startupu Canoo.

Zdá sa tiež, že platí väčšina už skôr oznámených cieľových parametrov. Výnimkou by mohol byť maximálny nabíjací výkon, ktorý sa môže zvýšiť z pôvodných 250 kW na 300 kW. Potom, čo sa udialo za ostatných 12 mesiacov, by mohlo byť prekvapením, že plánovaná cena elektromobilu Alveri Falco sa zatiaľ nezmenila. Tzn., že po uvedení na trh má stáť cca 50 000 €.

alveri falco

Zdroj: Alveri

Podľa pôvodných plánov sa mal dostať prvý prototyp na cesty tento rok a do konca roku 2023 mala byť pripravená sériová výroba v Rakúsku. To má podľa aktuálnych informácií, napriek odloženiu predstavenia vozidla na jeseň 2023, stále platiť. A hneď po predstavení má byť vozidlo dostupné na predobjednávku. Počet predobjednávok pritom rozhodne, či sa spustí sériová výroba. K tomu bude podľa Zadmarda potrebných najmenej 8 000 kusov.

alveri falco interier

Zdroj: Alveri

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Rakúsky startup Olymp Cars chystá 7 elektromobilov s dojazdom až 700 km
Elektromobily poľskej značky Izera vyrastú na platforme od čínskej automobilky Geely
Historicky prvý turecký automobil, elektrický TOGG C-SUV, sa začal vyrábať sériovo

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

12 komentárov

 1. Veľmi strohý pohľad do kabíny – žiaden displej, žiadne ovládacie páčky ani ovládacie páky – proste nič.
  Žeby to nechali na fantáziu čitateľa – domysli si tam čo chceš – od absolútnej klasiky po komplet ovládanie hlasom?

 2. Niekto sníva o výrobe vlastného BEV! Na to treba silné technické a finančné zázemie. Keď to krachne, budú plakať nielen zamestnanci u výrobcu, ale aj všetci, čo si Alveri Falco kúpia!

  • Dovoľ, aby som ti oponoval. Rakúšania sú totiž húževnatí ako hrom. Skús mi vymenovať skrachované rakúske firmy. No – pár sa ich určite nájde, ale sú to iba výnimky potvrdzujúce pravidlo!
   Finančné a technické zázemie chýba v rozvojových krajinách ale rozhodne nie v Rakúsku, príp. v Nemecku, Franc., Británii atď.

   • Rakúšania sú totiž húževnatí ako hrom… 🙂 🙂 🙂 si ma pobavil 🙂 🙂 🙂 keby som tu nezil cez 30 rokov, mozno by som ti to zozral 🙂 ale ze absolutne nevies, o com hovoris…

   • Milý JD, ja už veľa rokov pracujem s Nemcami a Rakušanmi, a nechcem ich tu a teraz hodnotiť, bolo by to na dlho! 🙂 Ja len v dnešnej dobe nevidím perspektívu takýchto projektov! Ak sa Alveri Falco presadí, rád dám klobúk dole!

Pridajte komentár