Rakúšania chystajú elektrické kombi s dojazdom 590 km. Pomôcť by im mohla aj Tesla

0

Rakúsky startup Alveri avizuje elektromobil, ktorý nesie pracovný názov Alveri Falco. Ten by mohol pomôcť zaplniť dieru na trhu, keďže ponúkne karosériu typu kombi, resp. shooting-brake. Cieľové špecifikácie vozidla sú pritom pomerne „ambiciózne“. Dosiahnuteľné by však mohli byť vďaka platforme od spoločnosti Tesla.

Ukazuje sa, že elektromobilita otvára dvere do automobilového priemyslu aj malým hráčom. Boom v tejto oblasti pritom láka aj startupy z rôznorodých krajín. K ním sa pridáva aj Rakúsko. A to vďaka spoločnosti Alveri, ktorá sa venuje viacerým oblastiam elektromobility, pričom tiež v spolupráci vyvinula autonómneho nabíjacieho robota či aplikáciu, ktorá analyzuje vhodnosť elektromobilu pre konkrétneho používateľa na základe jeho jazdného správania.

Rakúska spoločnosť toho moc na svojej oficiálnej stránke ohľadom modelu Alveri Falco neprezradila. Webu Auto Motor und Sport sa však podarilo získať viacero zaujímavých informácií, vrátane špecifikácií a možnej ceny. Prvý prototyp vozidla má vyraziť na cesty budúci rok a do konca roka 2023 by mala byť pripravená sériová verzia.

Zvažujú sa 3 platformy

Rakúšania si chcú v rámci vývoja významne pomôcť, keďže majú v pláne použiť existujúcu platformu. V tomto smere majú prichádzať do úvahy platformy od spoločností VW Group (MEB), Canoo a Tesla. Pri avizovaných cieľových špecifikáciách modelu sa pritom zdá byť veľkým favoritom Tesla, ktorá minulý rok uviedla, že je „otvorená licencovaniu softvéru a dodávaniu pohonných jednotiek a batérií“ (pozn.: len či bude mať voľné kapacity dostatočne skoro…).

Veď toto 4,75 metra dlhé elektrické kombi s predpokladanou cenou od 49 900 € má ponúknuť pohon oboch náprav, batériu s kapacitou 80 kWh, dojazd 590 km, výkon 300 kW, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,8 s, DC nabíjanie max. výkonom 250 kW, pravidelné OTA aktualizácie či plnú prepojenosť vozidla so smartfónom, vrátane funkcie inteligentného kľúča.

Rozhodnutie ohľadom platformy malo pritom padnúť ešte tento rok. Alveri tiež hľadá produkčného partnera, takže v podstate to najdôležitejšie plánuje „outsourcovať“. Rakúsky startup však chce byť unikátny svojím prístupom k životnému cyklu elektromobilu.

Podľa webu Next-mobility totiž má byť model Alveri Falco navrhnutý tak, aby ho bolo možné po prvom životnom cykle zásadne prepracovať a uviesť na trh ako „nový“ produkt. Okrem softvéru má byť tiež možné aktualizovať pohonný systém aj batériu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda chystá 2 menšie elektromobily či elektrický ekvivalent Octavie, zrejme vrátane Combi
Tesla je otvorená zdieľaniu svojich batérií, pohon. jednotiek a softvéru
Elektrické kombi od VW ponúkne dojazd 700 km. Ešte si však počkáme

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár