Najrýchlejším autom sveta má byť bulharský elektromobil s výkonom 5 221 koní

1

Pred nejakým časom sa doslova odnikiaľ zjavila bulharská automobilka Alieno. Spoločnosť, ktorá mala vzniknúť v roku 2015, plánuje vyrobiť najvýkonnejšie a najrýchlejšie auto na svete. Automobilka ohlásila výrobu ich prvého modelu s názvom Arcanum. Názov automobilky pochádza zo slova „alieno“, teda mimozemšťan.

Mimozemský názov, parametre aj cena

Okrem mimozemského mena automobilky aj parametre ich ohláseného modelu sú priam mimozemského charakteru. Nový bulharský elektromobil má mať technické špecifikácie, ktoré papierovo konkurujú doposiaľ najrýchlejšiemu automobilu Devel Sixteen.

Spoločnosť predstavila štyri varianty vozidla. Parametre začínajú na 2 610 konských silách s krútiacim momentom 4 440 Nm v prípade najlacnejšieho modelu. Vlajková loď by mala pritom dosahovať ťažko uveriteľných 5 221 konských síl a krútiaci moment 8 800 Nm.

6 elektromotorov na každé koleso

Takýto extrémny výkon sa dá ťažko dosiahnuť pomocou bežného spaľovacieho motora, takže namiesto toho bude použitý kombinovaný elektrický pohon. Hnacia súprava sa skladá zo šiestich elektromotorov na jedno koleso. Spolu 24 elektromotorov pomôže automobilu dosiahnuť maximálnu rýchlosť 488 km/h. Tým by sa stal model Alieno Arcanum najrýchlejším sériovým automobilom sveta.

Elektromotory budú poháňané akumulátormi, ktoré budú tvorené kombináciou LiPo článkov a superkondenzátorov. Varianty batérií sa pohybujú od 60 kWh do 180 kWh, pričom pri použití toho najväčšieho, je deklarovaný dojazd 1 020 km na jedno nabitie.

Cenovka pre horných 10 000

Popri všetkom tom výkone myslia mechanici z Alieno aj na bezpečnosť. Brzdenie zabezpečuje hydraulický systém a elektromagnetický systém doplnený vzduchovým brzdením.

Automobilka Alieno odhalila aj ceny pohybujúce sa, rovnako ako parametre, v ríši divov. Cena začína na 750 000 €, najdrahší variant bude stáť neuveriteľných 1,5 milióna €.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Roadster bude vybavená 10 raketovými mini-motormi, hovorí Elon Musk
Ferrari ide naháňať Teslu. Chce byť prvou automobilkou s elektrickým superšportom
Volvo Polestar 1: Plug-in hybrid s najväčším dojazdom na svete dostal cenovku

Elektrickí konkurenti

Nuž, ak by sa predsa len ukázalo, že sa nejedná o žart, ale o skutočný projekt, model Alieno Arcanum by sa zaradil do novovznikajúceho segmentu hyper-športových elektromobilov. A to po bok Tesly Roadster 2, Rimac C_TwoAspark Owl či Maserati Alfieri.

Zdroj: Carscoops, titulný obrázok: Alieno

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Jeden komentár

Pridajte komentár