Elektromobil z Litvy je skôr superbike ako 3-kolka. Zaujme dojazdom aj rýchlosťou

1

Litovský startup AKO pracuje na zvláštnom 2-miestnom elektromobile AKO Trike. Mohlo by sa zdať, že pôjde o jednoduché mestské vozítko vo futuristickom „obale“. Jeho rýchlosť, dojazd a cena však naznačujú, že to nie celá pravda.

Na prvý pohľad mestská 3-kolka, avšak vďaka svojim parametrom a systému nakláňania je to skôr „okapotovaný“ elektrický superbike s jedným kolesom navyše.

Vďaka predným kolesám litovský elektromobil zatáča pri nižších rýchlostiach. Pri rýchlom prejazde zákrut však vozidlu pomôže aj in-house systém nakláňania, ktorý si spoločnosť AKO dala patentovať. Takže tento manéver prebieha podobne ako pri motorke.

Elektromotor neznámeho výkonu ponúka krútiaci moment až 600 Nm, pričom poháňa zadné koleso prostredníctvom hnacieho hriadeľa. Toto 450 kg vozidlo dosahuje maximálnu rýchlosť okolo 240 km/h. Tá však bude zrejme elektronicky obmedzená, pravdepodobne kvôli bezpečnosti.

Airbagy aj bezpečnostné pásy

Každopádne, elektromobil AKO Trike by mal byť podstatne bezpečnejší ako konvenčné rýchle motocykle. A to nielen kvôli kolesu navyše, ale aj airbagom (čelný + bočné) a 4-bodovým pásom. Podľa výrobcu je pritom navrhnutý tak, aby mal ovládateľnosť športového motocykla.

Na pomery elektrických motoriek si však so sebou vezie kapacitne vysoko nadštandardnú batériu – 26 kWh. Očakáva sa, že tá zabezpečí dojazd okolo 300 km. Nie je však známe v akom jazdnom režime či podľa akého štandardizovaného cyklu.

V prípade neštandardného elektromobilu AKO Trike môžeme očakávať aj neštandardnú cenu. Predpokladá sa totiž, že bude stáť 20 000 až 24 000 €. A to teda nie je málo… Vozidlo je aktuálne vo fáze prototypu 2. generácie. Kedy by mohlo prísť na trh, zatiaľ nie je jasné.

Zdroj: Electrek

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kalashnikov predstavil ďalší elektromobil. Tentokrát retro-motocykel
Tesla news: Elektrická motorka a 4-kolka, redukcia rozmerov a upráva časovej osi Cybertrucku
Harley-Davidson konečne odhalil podrobné špecifikácie svojho 1. elektromobilu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár