Ako Slováci vnímajú elektromobily? Inovujú alebo zostávajú verní spaľovacím motorom?

2

Ponuku vozidiel v slovenských autobazároch i predajniach rozšírili okrem klasických modelov so spaľovacím motorom aj elektromobily. Ešte pred pár rokmi boli elektromobily a nabíjacie stanice na Slovensku priam raritou, dnes je situácia celkom iná.

Ponuka elektromobilov stúpla aj v autobazároch

Elektromobily už nie sú len autá, ktoré ste videli jazdiť v sci-fi filmoch. Stali sa bežnou súčasťou našich životov. Ich počet vzrástol nielen na našich cestách, ale aj v ponuke autobazárov. Dokonca až trojnásobne oproti minulému roku. Rastúci elektro trend je možné vidieť aj pri elektrických bicykloch a elektrokolobežkách.

Z akých elektromobilov si môžete vybrať v autobazáre?

  • Tesla Model 3 – Plnohodnotný elektromobil s dojazdom až 602 kilometrov (podľa cyklu WLTP v prípade nového vozidla) a rýchlym nabíjaním.
  • Kia E-Soul – Priestranné auto s dobrými parametrami a dojazdom.
  • Hyundai Ioniq Electric – Efektívny elektromobil, ktorý jazdí veľmi svižne.
  • Renault Zoe – Menšie auto, ktoré je do mesta ako stvorené.
  • Volkswagen e-Golf – Štandardný Golf s plne elektrickým pohonom.

Najväčšia prednosť elektromobilov – lacná prevádzka

Slovenskí motoristi, ktorí sa zamilovali do elektromobilov oceňujú nielen ich ekologickosť, ale aj úspornosť. Pretože prejdenie rovnakej vzdialenosti na elektromobile ich stojí na palive menej ako v prípade auta so spaľovacím motorom. A majitelia elektromobilov ušetria nielen na nákladoch za dopravu, ale dokonca aj na servise.

V elektromobile nemusíte robiť tieto servisné úkony:

  • Nemenení sa olej, palivový filter, sviečky či chladiaca kvapalina.
  • Elektromobily nemajú prevodovku, preto nemusíte riešiť úkony spojené s ňou.
  • Nemusíte tak často meniť brzdy vďaka rekuperačnému brzdeniu.

Výhody pre slovenských vodičov elektromobilov

Zľava z parkovania, diaľnice zadarmo alebo minimálne správne poplatky. To je len niekoľko výhod, ktoré majú vodiči elektromobilov v Európe. So vzrastajúcim počtom elektromobilov na Slovensku, prišlo zvýhodnenie aj pre slovenských majiteľov elektrického štvorkolesového tátoša.

Napríklad pri prihlásení elektromobilu máte maximálny poplatok 33 €, pričom majiteľ nového auta so spaľovacím motorom môže zaplatiť poplatok až do výšky 3 900 €. A majitelia elektromobilov majú alebo budú mať zľavu z parkovania v rámci konkrétnych parkovacích lokalít, ktoré sa nachádzajú napríklad aj v Bratislave.

Zdroj: inzercia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

2 komentáre

Pridajte komentár