Stierače čelného skla sú jednoduchým, no zároveň kriticky dôležitým komponentom, ktorý je nevyhnutný pre zaistenie vašej bezpečnosti na ceste za každých poveternostných podmienok. Vodiči žiaľ nevenujú prílišnú pozornosť stieračom, kým nenastane problém, dôsledkom čoho je nákladná výmena. Tieto vonkajšie komponenty sú voči extrémnym podmienkam zraniteľnejšie ako iné diely. Ich rámy totiž môžu prasknúť alebo sa ohnúť, a to tak, že sú úplne nepoužiteľné. Existuje však niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste stierače udržali v dobrom stave dlhšiu dobu a chránili ich pred poškodením.
Tipy k údržbe
- Vždy pred zapnutím stieračov rozmrazte čelné sklo. Vplyvom chladného počasia sa totiž môžu ľahko poškodiť. Ak je prítomné väčšie množstvo ľadu, snehu či námrazy, môžu primrznúť k čelnému sklu. Pred každým použitím je preto dôležité úplne odmrazenie čelného skla, aby nedošlo k prasknutiu rámu a čepele stieračov. Nesmú sa pritom použiť na zoškrabovanie ľadu. Niektoré stierače sú však navrhnuté špeciálne pre chladné poveternostné podmienky a sú vybavené vlastným rozmrazovacím systémom.
- Počas zimy meňte polohu stieračov. To je efektívny spôsob, ako zabrániť tomu, aby sa „prilepili“ na sklo. Keď je vozidlo zaparkované, stierače jednoducho zdvihnite, aby sa nedotýkali povrchu skla.
- Chráňte ich pred priamym slnečným žiarením. Gumené stierače sú dosť citlivé na UV žiarenie a teplo, dôsledkom čoho sa môžu stať menej pružnými a prasknúť. Preto pokiaľ je to možné, parkujete v tieni alebo garáži.
- Pravidelne ich čistite. Na stierače sa môže časom nachytať veľké množstvo nečistôt a odpadu. To môže spôsobiť ich rýchlejšie opotrebenie a tiež poškodenie čelného skla. Na odstránenie akýchkoľvek nečistôt alebo odpadu môžete použiť kvapalinu a vodu na čelné sklo alebo čistič skiel. Čepeľ stierača potom utrite mäkkou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna.
- Nikdy nepoužívajte stierače na suché sklo. Spôsobili by ste tým opotrebenie čepele a mohlo by dôjsť k poškriabaniu čelného skla. Keď vonku neprší alebo nesneží, vždy používajte kvapalinu na stieranie.
- Pravidelne kontrolujte a vymieňajte ich časti. Tieto komponenty neboli vyrobené tak, aby vydržali večne. Spravidla je ich potrebné vymeniť raz alebo dvakrát za rok, niektoré čepele však môžu vydržať dlhšie. Ak zaregistrujete známky poškodenia, napríklad praskliny, trhliny alebo deformácie, budete musieť nainštalovať nové diely.
4 komentáre
Wau objavili sme Ameriku..
A najlepšia je rada parkovať v chládku, alebo ešte lepšie v garáž kvôli stieračom, iný dôvod by sa snáď ani nenašiel 😉
Ale inak fajn článok na pobavenie..
jj, uz bezim kupit garaz, aby som usetril na stieracoch. 🙂
Čakal som, že keď niečo také sa objaví na tesla magazine resp. mediu / portály, ktorý sa tvári veľmi ekologicky, napíše niečo viac a nejaké fajn eco triky. Žiaľ nič nové pod slnkom. …. Realita je taká, že dnes ľudia serú na stierače a kľudne aj viac krát za rok kúpia za pár 10-tok eur alebo opačný extrém raz za desaťročie… Jestvuje jedna skvelá finta pri ktorej vám stierače veľmi dlho vydržia – čiastočne už to bolo napísané hore : Stierače treba pravidelne umývať a však roztokom 1:1 tech.alkoholu a demin. vody. Zoberiete mikrovláknovú handričku , namočíte do roztoku a začnete cistiť gumu stierača. Treba čistiť do vtedy, kým už žiadna špina resp. čiernota neide a utierka bude po prejdení stierača čistá. Zoberiete druhú handričku, namočíte len do čistej vody, aby ste vytreli zbytok alkoholu. Prejdete stierač suchou handričkou a tak na stieracú gumku aplikujete obnovovač gúm. Najlepšií obnovovač gumy sa predáva bežne v každom normálnom moto shope, takzvaný obnovovač gumových tesnený na agregáty. Z handričkou poriadne v masírujte a zvyšok obnovovača vytrite preč. Najlepšie použiť na celo-gumené stierace. Osobne mám vyskúšané aj na tých najlacnejších ramienkových a nemajú problém. Doteraz stierajú bez pazvukov, nevynechávajú a majú už 4 roky.,… Druhá vec, treba sa starať o čelné sklo.
Poriadne umyť, dočistiť z roztokom na okná a tak použiť mokrý vosk, alebo pastový / gélový (klasický vosk) – poriadne vyleštiť. Opakovať 1krát za mesiac.
Nieje lacnejsie vymenit nove gumky stieracov raz za rok az dva, ako ked sa zrata ten alkoroztok, handricky, obnovovac gum, roztok na okna, vosk … kazdy mesiac? A mozno aj ekologickejsie.