Nový plán podpory elektromobility v SR prešiel pripomienkovým konaním

3

Tzv. “Akčný plán rozvoja elektromobility v Slovenskej republike” obsahuje 16 opatrení, ktoré majú priniesť rozvoj elektromobility v našej krajine. Aktuálne už má za sebou medzirezortné pripomienkové konanie.

V rámci pripomienkového konania obdržalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR), v ktorého kompetencii je tento plán, 47 pripomienok. 38 z toho má byť zásadných. Tie už rezort vyhodnocuje. Závery z tohto plánu by sa mali premietnuť do celkovej situácie v slovenskej elektromobilite do 2 rokov.

Na dotácie e-áut by malo ísť do 5 mil. €

Potešiteľnou správou pre záujemcov o elektrické či plug-in hybridné automobily je, že nový plán počíta s ich dotovaním. Na dotácie má byť pritom vyčlenených do 5 miliónov €. Ich výška zatiaľ nebola potvrdená, dá sa však predpokladať, že sa nebude líšiť od tej z 1. dotačného programu.

Ten prebiehal od 11.11.2016 do 30.6.2018, pričom bol v rámci neho podporený nákup 830 vozidiel do zásuvky. Na elektromobily sa pritom vzťahovala dotácia vo výške 5 000 €, na plug-in hybridy 3 000 €.

1 500 nových nabíjacích staníc

Podpora sa nebude týkať len nákupu nízkoemisných a bezemisných vozidiel, ale aj výstavby, prestavby či rekonštrukcie nabíjacích staníc. MH SR vďaka tomu očakáva masívne rozšírenie nabíjacej infraštruktúry. Hovorí pritom až o 1 500 nových nabíjacích staniciach, ktoré majú vzniknúť do roku 2025. Podpora sa má týkať aj LNG a CNG staníc.

10 000 e-áut do 2 rokov

MH SR odhaduje, že do 2 rokov by malo byť na našich cestách približne 10 000 elektrických a hybridných vozidiel. V roku 2030 ich má byť 3,5-krát viac, t.j. 35 000. Veríme, že v tomto období už budú stáť elektromobily rovnako ako porovnateľné spaľovacie automobily a toto číslo bude oveľa vyššie, resp. bude po roku 2030 prudko rásť.

A s tým aj čistota ovzdušia, najmä v našich väčších mestách, pričom sa poznateľne zníži hladina hluku. A to nielen vďaka nízkoemisným či bezmesným zónam, ktorých zriaďovanie je taktiež súčasťou 16 opatrení “Akčného plánu rozvoja elektromobility v Slovenskej republike”. Viac o opatreniach…

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Spoznali sme nový plán rozvoja elektromobility na Slovensku
Najväčšia slovenská zbrojárska firma sa realizuje v oblasti elektromobility
Žilina má koncepciu rozvoja elektromobility v meste. Čo má priniesť?

Zdroj: Venergetike

Share.

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. 5 mil. €…. tak dobre som sa uz dlho nezasmial :-))))) a este tomu dokazu tie spiny hovorit podpora…. cele 1€ na obyvatela :-)))) to dokaze fico ukradnut zo statnej kasy za 12 sekund…. a este si medzitym strihnut dve tlacovky…

  2. Dôležitejšie bude zamedziť dovozu starých aút zo západnej EU, nastaviť emisné limity tak aby sme neskončili ako vrakovisko západnej EU

Pridajte komentár

 Staňte sa fanúšikom

Odber noviniek (raz za týžden)

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov

 

Odoslané!