Nový plán podpory elektromobility v SR prešiel pripomienkovým konaním

3

Tzv. “Akčný plán rozvoja elektromobility v Slovenskej republike“ obsahuje 16 opatrení, ktoré majú priniesť rozvoj elektromobility v našej krajine. Aktuálne už má za sebou medzirezortné pripomienkové konanie.

V rámci pripomienkového konania obdržalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR), v ktorého kompetencii je tento plán, 47 pripomienok. 38 z toho má byť zásadných. Tie už rezort vyhodnocuje. Závery z tohto plánu by sa mali premietnuť do celkovej situácie v slovenskej elektromobilite do 2 rokov.

Na dotácie e-áut by malo ísť do 5 mil. €

Potešiteľnou správou pre záujemcov o elektrické či plug-in hybridné automobily je, že nový plán počíta s ich dotovaním. Na dotácie má byť pritom vyčlenených do 5 miliónov €. Ich výška zatiaľ nebola potvrdená, dá sa však predpokladať, že sa nebude líšiť od tej z 1. dotačného programu.

Ten prebiehal od 11.11.2016 do 30.6.2018, pričom bol v rámci neho podporený nákup 830 vozidiel do zásuvky. Na elektromobily sa pritom vzťahovala dotácia vo výške 5 000 €, na plug-in hybridy 3 000 €.

1 500 nových nabíjacích staníc

Podpora sa nebude týkať len nákupu nízkoemisných a bezemisných vozidiel, ale aj výstavby, prestavby či rekonštrukcie nabíjacích staníc. MH SR vďaka tomu očakáva masívne rozšírenie nabíjacej infraštruktúry. Hovorí pritom až o 1 500 nových nabíjacích staniciach, ktoré majú vzniknúť do roku 2025. Podpora sa má týkať aj LNG a CNG staníc.

10 000 e-áut do 2 rokov

MH SR odhaduje, že do 2 rokov by malo byť na našich cestách približne 10 000 elektrických a hybridných vozidiel. V roku 2030 ich má byť 3,5-krát viac, t.j. 35 000. Veríme, že v tomto období už budú stáť elektromobily rovnako ako porovnateľné spaľovacie automobily a toto číslo bude oveľa vyššie, resp. bude po roku 2030 prudko rásť.

A s tým aj čistota ovzdušia, najmä v našich väčších mestách, pričom sa poznateľne zníži hladina hluku. A to nielen vďaka nízkoemisným či bezmesným zónam, ktorých zriaďovanie je taktiež súčasťou 16 opatrení “Akčného plánu rozvoja elektromobility v Slovenskej republike“. Viac o opatreniach…

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Spoznali sme nový plán rozvoja elektromobility na Slovensku
Najväčšia slovenská zbrojárska firma sa realizuje v oblasti elektromobility
Žilina má koncepciu rozvoja elektromobility v meste. Čo má priniesť?

Zdroj: Venergetike

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. 5 mil. €…. tak dobre som sa uz dlho nezasmial :-))))) a este tomu dokazu tie spiny hovorit podpora…. cele 1€ na obyvatela :-)))) to dokaze fico ukradnut zo statnej kasy za 12 sekund…. a este si medzitym strihnut dve tlacovky…

  2. Dôležitejšie bude zamedziť dovozu starých aút zo západnej EU, nastaviť emisné limity tak aby sme neskončili ako vrakovisko západnej EU

Pridajte komentár