Akčný plán rozvoja elektromobility v SR bol schválený. Aké ciele a opatrenia zahŕňa?

5

Ministerstvo hospodárstva SR informovalo, že dnes bol schválený Akčný plán rozvoja elektromobility v SR. Ten obsahuje celkovo 16 opatrení, ktoré sa týkajú aj dotácií na nákup elektromobilov, výstavby ultrarýchlych nabíjacích staníc, „práva na nabíjací bod“ či výhod pre majiteľov bezemisných vozidiel.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) ohľadom schválenia Akčného plán rozvoja elektromobility v Slovenskej Republike uvádza, že jeho „hlavným cieľom je zníženie podielu emisií v doprave a príprava slovenského automobilového priemyslu na transformáciu“. A dodáva: „Reformy zabezpečia pre Slovensko tvorbu a prijatie nových politík, ktoré razantnejším spôsobom urýchlia rozvoj alternatívnych pohonov v doprave a rozvinú elektromobilitu v Slovenskej republike.“ 

Schválené opatrenia majú pritom okrem iného priniesť zabezpečenie plnohodnotného nabíjania aj na tranzitných trasách, možnosť verejného nabíjania v každej obci nad 7 000 obyvateľov či jednoduché zriadenie nabíjacieho wallboxu pre každého, kto má vlastné parkovacie miesto.

MH SR si od schváleného plánu tiež sľubuje výrazne posilnenie dostupnosti nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá, pomoc v rámci dekarbonizácie dopravy a naštartovanie trendov v znižovaní závislosti na fosílnych palivách v doprave.

Ciele akčného plánu

Medzi ciele Akčného plánu rozvoja elektromobility na Slovensku patria zvýšenie podielu novo registrovaných batériových elektromobilov v roku 2025 na viac ako 5 %, zohľadnenie novej technológie v spravodlivom daňovom rozložení či vytvorenie mechanizmu na vykazovanie výdavkov domáceho nabíjania služobných vozidiel.

MH SR taktiež uvádza, že chválením akčného plánu „vláda SR vysiela jasný signál automobilovému priemyslu, že Slovensko podporuje prechod na bezemisnú mobilitu“. A dodáva, že vďaka prijatiu nových podporných politík „bude možné zachovať konkurencieschopnosť nášho priemyslu pri transformácii automobilového sektora, ako aj zabezpečiť nevyhnutný prechod na udržateľnú mobilitu na území SR“.

Opatrenia akčného plánu

Podľa MH SR chválený Akčný plán pre rozvoj elektromobility pozostáva zo 16 opatrení, pričom ich obsah bol konzultovaný s viacerými ťažiskovými organizáciami automobilového priemyslu v SR. V návrhu uznesenia vlády sa pritom spomína týchto 15 opatrení, ktoré treba naplniť:

 • Zjednodušenie a zrýchlenie procesu výstavby infraštruktúry (do 1. apríla 2024).
 • Podpora v oblasti daní, ktorá odstráni daňové znevýhodnenie súkromných užívateľov služobných bezemisných vozidiel s účinnosťou od 1. januára 2025 (do 31. december 2024).
 • Finančné opatrenia na podporu verejnej dopravy z Akčného plánu (do 31. decembra. 2027).
 • Zabezpečenie výstavby najmenej 228 ultrarýchlych nabíjacích bodov pozdĺž koridorov TEN-T v rámci Národnej siete ultrarýchlých nabíjacích bodov (do 31. decembra 2026).
 • Vyhlásenie výzvy zameranej na vybudovanie minimálne 2 600 verejne prístupných AC nabíjacích bodov a  500 verejne prístupných DC nabíjacích bodov (do 31. decembra 2026).
 • Vyhlásenie výzvy na vybudovanie batériových systémov/úložísk (do 31. decembra 2026).
 • Vypracovanie a predloženie návrhu na priamu podporu nákupu bezemisných (napr. batériových elektromobilov) a nízkoemisných vozidiel (plug-in hybridov?) kategórií M a N (do 31. decembra 2026).
 • Vypracovanie a predloženie návrhu, ktorý zahrnie „právo na nabíjací bod“ do legislatívy SR (do 30. júna 2024).
 • Vypracovanie metodiky pre zvýhodnenie parkovania bezemisných vozidiel (do 31. decembra 2024).
 • Predloženie zmeny zákonov o správnych poplatkoch, aby sa zabezpečilo, že nové „zelené“ značky budú prideľované iba bezemisným vozidlám (do 31. decembra 2024).
 • Zavedenie zberu a spracovania dát o infraštruktúre do praxe (do 31. decembra 2024).
 • Vypracovanie a predloženie legislatívneho návrhu, ktorý určí sadzbu náhrad za používanie elektrických vozidiel (do 30. júna 2024).
 • Zabezpečenie realizácie opatrenia C2 z Plánu obnovy: „Zvýšenie kapacít ľudských zdrojov“ (do 30. septembra 2026).
 • Zavedenie nových právnych predpisov vedúcich k zvyšovaniu bezpečnosti prevádzky elektrických vozidiel (do 30. jún 2026).
 • Navrhnutie a zavedenie rýchlostných obmedzenia pre znečisťujúce vozidlá na miestach, kde zvýšené emisie a hluk vážne škodia životnému prostrediu a ľudskému zdraviu (do 30. júna 2024).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Stav a budúci vývoj elektromobility na Slovensku: Výročná správa SEVA
Slovensko rozdá na nabíjacie stanice 10 mil. €. O dotácie môžu žiadať mestá a obce
„Rýchle a férové“ nabíjacie stanice povinne každých 60 km. EÚ vyjednala predbežnú dohodu
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

 1. V krajine grafov, tabuliek, štúdií, plánov a iných blbostí, by som uvítal, že všetky tie navrhnuté „vymoženosti“ by mali začať platiť od 1.1.2023. Trochu neskoro plánovači.

  • Ked ich teraz zacali riesit, tazko budu platne od 1.1.2023.

   Budme radi aspon za toto. Nie je to malo oproti terajsiemu stavu a nie je to zle.

   Uz len dufat, ze dalsia vlada si to adoptuje a neznici.

 2. „Vypracovanie a predloženie návrhu na priamu podporu nákupu bezemisných (napr. batériových elektromobilov) a nízkoemisných vozidiel (plug-in hybridov?) kategórií M a N (do 31. decembra 2026).“

  Toto je zlý vtip. Za 4 roky len návrh na podporu. Sulík ešte ako minister hovoril o tom, že podpora je na spadnutie:
  „Máme tu sľubovaný koniec roku 2021 a zo sľubov opäť zostali, tak ako už veľakrát, len prázdne slová. Žiadne dotácie na elektromobily nielenže nie sú vypísané, ale nebudú vypísané ani v roku 2022. Podľa informácií, zverejnených portálom Môj elektromobil Ministerstvo hospodárstva SR na rok 2022 nielenže ešte nič nemá pripravené, ale dokonca ani naplánované. Koncom roka 2022 by malo prebehnúť vypracovanie nového akčného plánu, v ktorom by malo byť zahrnuté aj vytvorenie finančného mechanizmu na dotácie. Takže dotácie na elektromobily môžeme očakávať najskôr v roku 2023.“

  Takže ani v roku 2023 nič nebude, ale – možno – až v roku 2026 niekto predloží nejaký návrh. Vitajte na Slovensku!

  • Ake slovenske… 3 a pol roka budu pripravovat akcny plan. Kolko uradnikov ma istu pracu za ten cas. A o to asi hlavne ide. A dovtedy budeme budovat chodniky v korunach stromov a ine hluposti. A dychat smrad. Co tak srotovne – vrat auto starsie 10 rokov ktoreho si majitel aspon 5 rokov a kup si BEV a nieco ti prispejemme. Nemam sice rad dotacie ale ked uz zijeme v tom dotacnom socializme tak toto by nasmu zdraviu pomohlo. Kolko vlad sa este vymeni do r. 2026 a kolko „akcnych“ planov sa este dovtedy vypracuje. Na dotaciach na BEV sa politicke body asi ziskat nedaju a neda sa to tiez nasmerovat „nasim“ tak to asi preto.

 3. Umelá inteligencia dokáže takýto „Akčný plán rozvoja elektromobility v SR“ napísať počas „lusknutia prstami“ !!!

  P.S. 1 Chýbajú činy! Ale na tie už treba peniaze a „mozoľnaté ruky“ pracujúcich, a nie „krehké úradnícke ručičky“ za počítačom !!!

  P.S. 2 Netešme sa, že po voľbách bude lepšie ! …..

Pridajte komentár