„Akčný plán“ k Národnej vodíkovej stratégii bol schválený v značne oklieštenej podobe

5

Nie je tomu tak dávno, čo bol na stole megalomanský návrh k Akčnému plánu národnej vodíkovej stratégie. Ten pritom zahŕňal aj vysoké investície do osobnej vodíkovej dopravy, ktorá je v porovnaní s batériou elektromobilitou podstatne menej efektívna. Aktuálne schválený plán je však podstatne „striedmejší“ a zdá sa, že aj racionálnejší.

Začiatkom minulého roka prenikol na verejnosť minimálne z časti kontroverzný návrh dokumentu „Akčný plán k Národnej vodíkovej stratégii“, ktorý počítal s investíciami v celkovej výške takmer 1 miliardy €. Nielen nám sa pritom nepozdávalo napr. opatrenie na podporu vodíkovej dopravy. Na to bolo vyčlenených až 197 mil. €, pričom z tejto sumy sa mali financovať aj osobné vodíkové automobily, ktoré sú v porovnaní s batériovými elektromobilmi podstatne menej efektívne nielen na úrovni pohonu, ale aj po environmentálnej a ekonomickej stránke.

Na trhu je pritom doslova pár vodíkových osobných áut, ktoré sú samozrejme drahé, pričom infraštruktúra, ktorá je ešte podstatne drahšia a ukazuje sa, že zatiaľ aj dost nespoľahlivá, je takisto len v plienkach. Naproti tomu, na podporu, ktorá smerovala z časti na batériové elektromobily (ktorých podiel na globálnom trhu neustále významne stúpa) a nabíjaciu infraštruktúru, bolo dovtedy vynaložených niečo málo cez 10 mil. €. Takmer identická suma pritom mala ísť v rámci vodíkovej stratégie len na „komunikačnú stratégiu a marketing“.

Aktuálne schválený „Akčný plán“ k Národnej vodíkovej stratégii je však zdá sa racionálnejší, minimálne v niektorých smeroch. Ten sa bude realizovať v rokoch 2023 až 2026, pričom rozpočet v rámci 10 schválených opatrení je celkovo 59,6 mil. €.

10 opatrení

V schválenom dokumente sa uvádza, že prostredníctvom opatrení Akčného plánu „sa vytvoria podmienky pre investície do ekonomicky udržateľného hodnotového reťazca obnoviteľného a nízkouhlíkového vodíka, t. j. do jeho výroby, prepravy a distribúcie, skladovania ako aj využitia predovšetkým v priemysle, energetike a doprave, a to najmä v prípadoch, keď priama elektrifikácia nebude možná alebo bude nákladovo neefektívna“.

Opatrenia majú taktiež napomôcť tomu, aby sa vytvorili „podmienky pre oblasti výskumu a vývoja, medzinárodnej spolupráce a marketingu“. A spomínanými desiatimi opatreniami sú:

 • Cestovná mapa vodíkovej dekarbonizácie Slovenska.
 • Národný projekt „Zlepšenie verejných politík, inovačnej kapacity, komunikácie a podpora partnerstva vo využívaní vodíka v SR“.
 • Tvorba a úprava legislatívy, regulačného prostredia, technických a bezpečnostných štandardov pre vodíkové technológie.
 • Podpora dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu (IPCEI).
 • Podpora pilotných projektov vodíkového ekosystému.
 • Infraštruktúra pre využívanie vodíka v doprave (minimálne 3 vodíkové čerpacie stanice; rozpočet: 3 mil. €).
 • Centrum výskumu vodíkových technológií v Košiciach.
 • Vzdelávanie a transfer znalostí.
 • Bezpečnosť využívania vodíkových technológii ako súčasť výskumných aktivít.
 • Podpora startup a spinoff firiem.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Vodíkový pohon nemá zmysel ani v rámci diaľkových nákladných áut, hovorí odborník
Batérie vs. vodík: Vyjadrenia výrobcov nákladných áut Daimler Truck a Traton (VW Group)
Vodík stráca šancu presadiť sa v cestnej doprave, vyplýva zo štúdie Fraunhofer Institute
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

 1. niejedolezite on

  skoda, ze nie sme taki prelomovi aj v podpore EV aut..vodik nie je uplne somarina..ale ma zmysel na nakladnu dopravu, MHD a lode…osobna doprava je jednoznacne EV…

  • Vodik nema zmysel prave v nakladnej doprave. Tam je omnoho silnejsi tlak na ekonomiku prevadzky a vodik nieje z fyzikalnych dovodov vyrabat a pouzivat ekonomickejsie nez elektrinu, alebo fosilne palivo.

Pridajte komentár