Do Európy sa chystá ďalší čínsky elektromobil – Aiways U6

3

Elektrické SUV Aiways U5 dostane súrodenca – crossover so športovo ladeným vzhľadom Aiways U6. Do Európy pritom príde koncom tohto roka.

Čínske elektromobily už prestávajú byť v rámci európskeho trhu niečím výnimočným. A to potvrdzuje ďalší prichádzajúci model Aiways U6. Jeho súrodenec, kompaktné SUV Aiways U5, sa pritom v rámci Európy predáva minimálne na nemeckom trhu (aj) prostredníctvom siete Euronics, a to od minulého roku.

Model U6 je iba druhým sériovým vozidlom čínskeho startupu Aiways so sídlom v Šanghaji. Neprekvapí, že tak ako prvý model U5, aj novinka bola postavená na platforme MAS (More Adaptable Structure).

V prípade tohto crossoveru sa pritom výrobca zameral hlavne na aerodynamiku a športovejší vzhľad. Cieľom inžinierskeho tímu bolo znížiť odpor vzduchu, jeho koeficient však zatiaľ nezverejnil. Každopádne, dobrá aerodynamika by mohla zlepšiť celkovú efektivitu vozidla.

Aiways sa v prípade modelu U6 chváli špeciálnou kupolovitou panoramatickou strechou či zadnými matrix svetlami, ktorých dizajn mal byť inšpirovaný prúdiacou vodou. Žiaľ, zadok sériového vozidla nám výrobca zatiaľ neukázal.

V interiéri Aiways U6 nájdeme 2-ramenný volant, údajne „bezrámové“ displeje s technológiou smart-touch, systém bezdrôtového nabíjania smartfónov, prispôsobiteľné osvetlenie interiéru, „krídlové“ sedadlá či „radiacu páku s dizajnom inšpirovaným sci-fi.

Na technické údaje čakáme

V rámci aktuálnej tlačovej správy sme sa žiaľ toho viac nedozvedeli. Aiways nám chcel totiž svoju novinku najmä ukázať, a to v rámci prvých fotografií. Čo sa týka techniky, sme zvedaví, či sa dočkáme nejakých noviniek a zmien v porovnaní s modelom U5, ktorý má nasledovné základné špecifikácie:

  • Výkon: 150 kW
  • Krútiaci moment: 315 Nm
  • Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 7,5 – 7,8 s v závislosti od výbavy
  • Kapacita batérie: 63 kWh
  • Dojazd: 400 – 410 km (WLTP) v závislosti od výbavy
  • Rýchlosť nabíjania: z 30 na 80 % za 27 min (90 kW)

Vzhľadom na „nemeckú“ cenovku modelu U5 (od 36 000 €, vrátane „enviro-bonusu“ vo výške 3 000 €) môžeme predpokladať, že ani Aiways U6 nebude žiadnym ľudovým elektromobilom. Naopak jeho cena by mohla byť ešte o niečo vyššia. Takže ani Aiways zatiaľ neprichádza s cenovom dostupnejšími elektromobilmi, po ktorých v Európe tak veľmi voláme.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čínsky elektromobil Aiways U5 je výsledkom spolupráce s renomovanými európskymi firmami
O krok bližšie k autonómnemu nabíjaciemu robotu. Aiways získal patenty
Čínske elektro-SUV Aiways U5 je v predaji na prvom európskom trhu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Asi to vyzerá tak, že kým neprídu na trh viacero Čínskych značiek, budú zatiaľ drahé – rovné tým, čo sú na trhu. Prvý čo prídu, využijú vysoké ceny el. aut v EU a ešte na tom zarobia… Hmm rozmýšľam, že si zo svojho starého 28 ročného dízlaka zmením na elektro, kým sa dočkám normálnej ceny…

  2. Ešte nie je doba, kúpiť BEV za dobrú rozumnú cenu! Všetci na tom chcú „trhnúť“ !!! Kto chce kúpiť auto za dobrú cenu a bez starostí, kde „natankovať“, obstará si „v akcii“ klasické auto, alebo ešte počká zopár rokov ! … 🙂

Pridajte komentár