Európska verzia zaujímavého čínskeho elektromobilu Aiways U5 je už vo výrobe

2

Ambiciózny čínsky startup Aiways spustil výrobu európskej verzie elektrického SUV strednej triedy menom Aiways U5. Jeho parametre a technologická výbava sú pritom rozhodne zaujímavé. Na európsky trh dorazí v apríli budúceho roku.

Prvé vyrobené kusy s európskymi špecifikáciami sa budú požívať najmä v rámci marketingových účelov. „Tieto elektromobily budú predstavené európskym médiám a potenciálnym zákazníkom na rôznych propagačných podujatiach po celom kontinente,“ povedal Samuel Fu, prezident a spoluzakladateľ automobilky, píše portál Electrive.

Známe špecifikácie

Rozmermi 4 680 x 1 865 x 1 700 (dĺžka x šírka x výška) a rázvorom 2 800 mm sa Aiways U5 zrejme radí už do strednej triedy. Podľa údajov na oficiálnej stránke výrobcu má disponovať elektromotorom s výkonom 125 kW (predprodukčný prototyp mal 140 kW) a krútiacim momentom 315 Nm.

Podľa testu prototypu, ktorý uskutočnil portál Autocar, to nebude na pomery elektromobilov žiadny „rýchlik“, keďže z 0 na 100 km/h zrýchli za 9 s. Vo všeobecnosti to však nie je zas až tak zlá hodnota. Maximálna rýchlosť by sa mala zastaviť na hodnote 160 km/h.

Podľa oficiálnej stránky výrobcu je Aiways U5 vybavený 65 kWh batériou s energetickou hustotou 181 Wh/kg. Dojazd vozidla je žiaľ uvedený v zastaralom „optimistickom“ cykle NEDC, podľa ktorého zvládne na jedno nabitie 503 km. Na nešpecifikovanej DC nabíjačke sa má nabiť z 30 na 80 % za 27 min.

Interiér a technologická výbava

V luxusne pôsobiacom interiéri nájdeme okrem iného 5 miest na sedenie a viacero displejov. Ten centrálny má uhlopriečku 12,3″ a ďalšie, ktoré tvoria prístrojový panel,  7″ + 4,2″ + 4,2″. Technologická výbava obsahuje moderných jazdných asistentov, ktorí zabezpečia aj vďaka početným radarom a kamerám autonómnu jazdu na úrovni 2+. K dispozícii bude aj automatický parkovací systém či aktualizácie na diaľku.

Továreň automobilky Aiways je aktuálne schopná produkovať 150 000 vozidiel ročne, pričom v ďalšej fáze to má stúpnuť až na 300 000 áut za rok. Model Aiways U5 má doraziť na čínsky trh ešte tento rok. Cieľová cena na tamojšom trhu je podľa Electrive stanovená na cca 35 000 €. Cenu európskej verzie zatiaľ nepoznáme.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čína útočí hi-tech elektromobilom so zlomenými „Tesla-krídlami“
Čínske SUV s technológiami Tesla ide do predaja. Stojí pod 30 000 €
Čínsky prémiový elektromobil s najväčším displejom sveta dostal európsku cenovku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

 1. Zaujímavý dizajn. Také škaredé káčatko. Tak škaredé, že je až sympatické…
  Technické špecifikácie, ktoré zverejnili, sú rozhodne povšimnutiahodné. Aj keby sa musel zredukovať dojazd podľa realistickejšieho cyklu – o plus mínus x kilometrov.
  Ostáva veriť, že to s tou európskou cenovkou „udržia na uzde“.
  Nechajme sa prekvapiť…

 2. Mne sa to celkom páči, tá ich cena ma trocha zarazila, ale má slušný dojazd a 160ka na sk stačí… 9 sec z nuly na sto je tiež celkom slušne a veľa krát to ani nie je dôležité… Veď ani dnešné klasické autá nemajú lepšie zrýchlenie…
  To píšem len z nesúhlasu, že “ to nebude na pomery elektromobilov žiadny „rýchlik“ “…
  Ale pre nás to bohate stačí… Veľa krát ohrozujú rýchly vodiči ostatných účastníkov cestnej premávky, ale často krát aj tí pomalší… Keď sa tieto 2 tipy vodičov stretne tak je s toho väčšinou boom…

Pridajte komentár