Zaujímavý čínsky elektromobil bude v Európe „predávať“ aj sieť s elektronikou

1

Ambiciózne elektrické SUV Aiways U5 patrí do rovnakej triedy ako Tesla Model Y. Na európsky trh však príde podstatne skôr. Ponúkne pritom podobný predajný model ako Tesla. Namiesto vlastných showroomov však využije sieť predajní elektroniky – Euronics.

Európska verzia elektromobilu U5 od čínskeho startupu Aywais Auto sa začala vyrábať v decembri. Avšak kvôli koronavírusu musela byť jeho produkcia prerušená. A to spôsobilo posunutie spustenia dodávok z apríla na august.

Ako prví sa pritom dočkajú zákazníci v Dánsku, Francúzsku, Nemecku, Holandsku, Nórsku a Švajčiarsku. O dostupnosti na našom trhu sa zatiaľ nehovorí, je tu však nádej, keďže Aiways U5 bude dostupné aj v siete predajní s elektronikou, ktoré patria pod spoločnosť Euronics. Tá pritom pôsobí aj na Slovensku, pričom pod ňu patrí napríklad TPD.

Tento elektromobil sa bude predávať v Európe priamo, napr. aj prostredníctvom „e-shopu“, čiže mimo konvenčnej siete dílerov, podobne ako v prípade elektromobilov spoločnosti Tesla. Tesla však má svoje vlastné showroomy, ktoré fungujú aj ako info-centrá, ktoré okrem iného ponúkajú testovacie jazdy či možnosť uzavretia odchodnej zmluvy.

Spoločnosť Aiways ponúkne podobné služby, avšak nie prostredníctvom vlastnej siete showroomov, ale siete svojich partnerov. Prvým z nich je spomínaný Euronics. Ten oznámil, že k dispozícii bude minimálne 30 predajní s vyškolenými predajcami, uvádza Electrive.

Aiways bude využívať partnerov aj v prípade servisnej siete. V Nemecku by mala tieto služby zabezpečovať renomovaná sieť ATU. Servisný interval je pritom nastavený na „benevolentných“ 100 000 km.

Známe špecifikácie

Rozmermi 4 680 x 1 865 x 1 700 (dĺžka x šírka x výška) a rázvorom 2 800 mm sa Aiways U5 radí do strednej triedy. Podľa údajov na oficiálnej stránke výrobcu má disponovať elektromotorom s výkonom 125 kW (predprodukčný prototyp mal 140 kW) a krútiacim momentom 315 Nm.

Podľa testu prototypu, ktorý uskutočnil portál Autocar, to nebude na pomery elektromobilov žiadny „rýchlik“, keďže z 0 na 100 km/h zrýchli za 9 s. Vo všeobecnosti to však nie je zas až tak zlá hodnota. Maximálna rýchlosť by sa mala zastaviť na hodnote 160 km/h.

Podľa oficiálnej stránky výrobcu je Aiways U5 vybavený 65 kWh batériou s energetickou hustotou 181 Wh/kg (na úrovni celej batérie). Dojazd vozidla je žiaľ uvedený v zastaralom „optimistickom“ cykle NEDC, podľa ktorého zvládne na jedno nabitie 503 km. Na nešpecifikovanej DC nabíjačke sa má nabiť z 30 na 80 % za 27 min. Oficiálna cena európskej verzie zatiaľ nie je známa, hovorí sa však o sume nižšej ako 40 000 € (možná cena pre nemecký trh).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čínsky elektromobil JAC iEV7S je už dostupný aj v Česku. Oplatí sa?
Tesla vyvinie v Číne elektromobil pre celý svet, hovorí Elon Musk
Čínsky prémiový elektromobil s najväčším displejom sveta dostal európsku cenovku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. No – teda žiadna sláva. Pri daných parametroch neoslňuje tá cena.
    A zase pri danej cene neoslňujú tie parametre.
    A či ako. A či čo.
    No čo už…

Pridajte komentár