Spoločný elektromobil od Sony a Hondy má byť bližšie k výrobe

2

Aj na tohtoročnom veľtrhu CES firma Sony Honda Mobility, za ktorou stoja spoločnosti Sony a Honda, prezentovala svoj prvý chystaný elektromobil, ktorý príde na trh pod značkou Afeela. Konečne sme pritom spoznali viaceré špecifikácie vozidla.

Elektrický sedan Afeela podobnej veľkosti ako Tesla Model S sa približuje k výrobe. A na aktuálne prebiehajúcom veľtrhu CES 2024 sme spoznali nové informácie.

Prezident spoločnosti Sony Izumi Kawaniši prezradil, že spoločnosť Sony Honda Mobility poskytne vývojárom otvorené prostredie, aby mohli pre elektromobily Afeela vyvíjať aplikácie a služby. Taktiež sme sa dozvedeli, že japonská spoločnosť uzavrela dohodu s Microsoftom, a to ohľadom vývoja konverzačného osobného agenta, v rámci ktorého sa má využiť služba Microsoft Azure OpenAI Service.

Spoločnosť Sony prostredníctvom tlačovej správy tiež informovala, že hoci aktuálne prezentovaný prototyp elektromobilu Afeela sa na prvý pohľad nezmenil v porovnaní s koncepčným vozidlom, vyvinul sa smerom k sériovej výrobe. Kedy sa model dostane do výroby, sme sa však aktuálne nedozvedeli.

afeela prototype 2024

Zdroj: Afeela

Na minuloročnom CES spoločnosť Sony Honda Mobility uviedla, že prvý elektromobil značky Afeela bude možné predobjednať od prvej polovice budúceho roku. Predaj má byť následne spustený do niekoľkých mesiacov a prvé dodávky zákazníkom sú naplánované na jar 2026. A to najskôr v rámci S. Ameriky.

Známe špecifikácie

Aktuálne sme vďaka aktualizovaným údajom na webe značky Afeela spoznali špecifikácie súčasného prototypu. Ten má rozmery 4 915 x 1 900 x 1 460 x 3 000 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor), takže je v porovnaní s minuloročným prototypom o 20 mm dlhší.

A Afeela konečne prezradila prvé špecifikácie pohonného systému. Vozidlo označené ako Afeela Prototype 2024 má pohon oboch náprav, ktorý zabezpečujú 2 synchrónne elektromotory s permanentným magnetom a výkonom po 180 kW.

Li-ion batéria prototypu Afeela má kapacitu 91 kWh, informácie ohľadom chémie či dojazdu ale nie sú známe. Poznáme však maximálny nabíjací výkon vozidla, a to 150 kW či výkon palubnej nabíjačky, a to 11 kW.

afeela interier

Zdroj: Afeela

Aj keď toho stále veľa nevieme, všetko nasvedčuje tomu, že spoločný elektromobil od Sony a Hondy je skutočne na ceste do sériovej výroby.

afeela prototype interier

Zdroj: Afeela

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Honda predstavila svoje „prvé elektrické SUV“ Prologue
Xiaomi predstavilo svoj prvý elektromobil a avizuje dojazd 1 200 km
Elektrické „SUV“ Honda e:Ny1 odhalilo ďalšie špecifikácie, vrátane ceny
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Mali by sme sa my, kupujúci užívatelia, zamyslieť nad tým, či sa chceme nechať zavrieť do počítača na kolesách, a vystúpiť len na „malú a veľkú“, sprchu a vyspať sa v posteli! A to všetko za nehorázne veľké prachy !!!

    P.S. Bude to cela z plechu a plastov, ako je dnes náramok pre domáce vezenie, a sami si ho zaplatíme !!! ….

Pridajte komentár