Slovenský AeroMobil končí. Avizovaného elektrického lietajúceho auta sa tak zrejme nedočkáme

9

Slovenská spoločnosť AeroMobil, ktorá už 12 rokov vyvíja rovnomenný lietajúci automobil, bola žiaľ nútená podať návrh na konkurz. Jeden z vlajkových slovenských technologických projektov totiž doplatil na súčasnú nepriaznivú ekonomickú situáciu. Tým zrejme tiež končí nádej na elektrické lietajúce auto, ktorého koncept niesol názov AeroMobil 5.0 VTOL.

Vďaka spoločnosti AeroMobil a jej lietajúcim automobilovým prototypom bolo Slovensko známe po celom svete. V roku 2017 predstavila štvrtý prototyp AeroMobil 4.0, ktorý absolvoval prvé letové skúšky v roku 2020. Slovenská spoločnosť v tejto súvislosti uvádza, že ten „preukázal vynikajúce letové výkony podľa testovacích noriem pre všeobecné letectvo CS-23 a bol pravdepodobne prvým lietadlom na svete, ktoré splnilo prísne automobilové emisné normy“.

Minulý rok AeroMobil predstavil štúdiu 4-sedadlovej verzie AeroMobil NEXT, pričom malo ísť o prvé lietajúce vozidlo na svete, ktoré je pripravené pre služby zdieľanej dopravy – tzv. door-to-door („od miesta nastúpenia po miesto vystúpenia jedným vozidlom“).

Nás pritom najviac potešil rok 2018, kedy slovenská spoločnosť predstavila koncepčný model AeroMobil 5.0 VTOL s plne elektrickým pohonom, schopnosťou vzletu z miesta a autonómnej prevádzky, ako aj možnosťou prepravy 4 pasažierov až na vzdialenosť 700 km. Ten sa mal pritom objaviť „najskôr v roku 2025“.

AeroMobil ukončí činnosť

Žiaľ, na základe aktuálneho oznámenia spoločnosti AeroMobil sa však zdá, že spomínaného lietajúceho elektromobilu sa nedočkáme. AeroMobil totiž prostredníctvom tlačovej správy uviedol, že „je nútený ukončiť svoju činnosť, pretože sa mu nepodarilo získať od investorov dostatočné množstvo financií na pokračovanie vo výskumno-vývojových aktivitách“.

Za dôvod nezáujmu investorov spoločnosť označila negatívnu náladu na trhu rizikového kapitálu, pokles valuácií „pre-revenue“ spoločností v oblasti mobility a nedôveru trhu ku konceptom, ktoré sú iné ako eVTOL.

Iskierka nádeje do budúcnosti

Spoločnosť AeroMobil však dodáva jednu dôležitú vec, ktorá nám dáva istú nádej do budúcnosti. Uvádza totiž, že „napriek uvedenému je projekt lietajúceho vozidla naďalej dosiahnuteľný, pretože interný vývoj nebol ničím obmedzený, okrem dostupnosti kapitálu“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenský Aeromobil predstavil koncept lietajúceho auta s elektrickým pohonom a kolmým štartom
Funkčný prototyp lietajúceho elektro-auta od Xpengu má byť hotový tento rok
Tesla hovorila o vylepšenom modeli Roadster 2. Aj naďalej tvrdí, že bude lietať

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

  1. Finančné problémy majú aj tí najväčší hráči, čo potom malé firmy! Lietajúci elektromobil je množstvo problémov, a to aj finančných, na druhú !!! …….

  2. Koľko sa tam utratilo zo štátneho ? 5mil.?? Slušne. Panko mal 10 rokov v prepočte cca 50tis mesačne za nič. Z našich dani. Plus kopec dlhov kam sa pozrieš. Výsledok ? Jeden či dva prototypy malého lietadla čo mizerne lieta a ešte horšie jazdí na ceste. A to sa oplatí !!!!!

Pridajte komentár