5 najväčších strašiakov na zimných cestách

1

Všetko, čo si želáte, je zájsť z bodu A do bodu B. Nechcete žiadny problém ani meškanie, nieto ešte nehodu. Aj keď zimné mesiace neponúkajú najpokojnejšie podmienky na bezpečnú jazdu, nie je nemožná. Najlepšie vám k nej pomôže trpezlivosť. Prečo? Zíde sa vám pri všetkých nástrahách na zimných cestách.

1. Mráz

Starý známy strašiak, s ktorým sa pravidelne stretávame každú zimu. Mráz samotný však nie je problémom. Námraza je to, čoho by ste sa mali obávať, keď teploty klesli pod nulu. Na ceste ju, na rozdiel od mrazu, nespozorujete, kým nie je neskoro. Aj vodiči vyvýšených SUV majú väčšinou rešpekt pred snehovými kalamitami. Preto spomalia a sú obozretnejší. Pri námraze, ktorú nevidíte, hrozí, že jej neprispôsobíte jazdu a dostanete šmyk.

Pri nasadaní do auta v zimných mesiacoch tak myslite na to, že námraza môže vzniknúť aj pri teplotách mierne nad nulou. Ak sa cez slnečný deň sneh na ceste roztopí, na druhý deň po studenej noci môžete očakávať poľadovicu na celom úseku. Za normálnych podmienok sú najrizikovejšie oblasti okolo vody, lesy alebo mosty.

2. Neschopnosť udržať sa na vozovke

Schopnosť udržať sa na vozovke bez šmýkania zabezpečuje trakcia. Kolesá prenášajú energiu z auta na vozovku, a tým zabezpečujú pohyb. Čím lepšia trakcia, tým lepšia priľnavosť. Práve priľnavosť je v zime veľkým problémom. Pri vozovke pokrytej ľadom a snehom sa stále znižuje.

Stratu trakcie zažijete aj pri takzvanom aquaplaningu. Ide o jav, pri ktorom sa medzi pneumatikou a vozovkou vytvorí a drží vrstva vody. Pravdepodobný je hlavne pri starých pneumatikách, ktoré už nestíhajú vodu filtrovať kvôli zodratým drážkam.

3. Zlá viditeľnosť

Jedným z kľúčových faktorov pri nehodách na vozovke je viditeľnosť. V letných mesiacoch vidíte pred sebou niekoľko áut, v zime je situácia opačná. Aj v dni, kedy sa na cestách nemusíte potýkať so snehovými búrkami je totiž viditeľnosť znížená.

Každodenné hmly, ale aj znečistené okná alebo zle odhrnuté čelné sklo rovnako prispievajú k zvýšenému nebezpečenstvu. Nielen čelné, ale aj bočné okná s námrazou predstavujú potenciálne nebezpečenstvo.

Zdroj: pexels.com / Magda Ehlers

4. Prehnané sebavedomie

Občas sú najväčším nebezpečenstvom na ceste práve vodiči. V zime nemôžete počítať s optimálnymi podmienkami na jazdu. Nemali by ste ich však zhoršovať prehnaným sebavedomím. Zrýchľovanie alebo prudké brzdenie je problémom aj za normálnych podmienok. Myslite na to, že nikdy neviete, aký vodič sa ocitne vo vašej blízkosti. Možno práve v aute za vami alebo pred vami ide vodič, ktorý nemá toľko skúseností ako vy.

Preto sa snažte byť trpezliví. Taká snehová víchrica neovplyvňuje len neskúsenejších vodičov, prispôsobiť by sa mali všetci. Niektoré cesty nemôžete odložiť, no tie, ktoré nesúria, by ste mali prečkať v teple svojho príbytku.

5. Nesústredenosť

Ak pri cestovaní v zimných podmienkach nebude vaše sústredenie plne na vozovke, mohli by ste naraziť na problémy. V čase, kedy je každá cesta potenciálne zamrznutá, by ste mali zostať v strehu, aj keď ste na ceste sami. Napríklad používanie mobilných telefónov je nielen nebezpečné, ale aj zakázané, a to v zime aj v lete.

Ak na ceste predsa len sami nie ste, čo je väčšina prípadov, myslite na to, že ostatní vodiči nemusia byť na cestu dôkladne pripravení. Ich pozornosť tiež nemusí byť na rovnakej úrovni ako tá vaša. Preto by ste v zime mali dôkladne zvážiť každý manéver.

Zdroj: Inzercia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Jeden komentár

  1. Že strašiaky na cestách.
    To akože Grétofašisti si nedajú pokoj?
    Ešte kde si vymyslíte neexistujúce strašiaky?
    To je fakt trápne…
    Keď som debil, sedím doma.

Pridajte komentár