Spoločnosť Sakuu Corporation zo Silicon Valley dnes oznámila, že od decembra minulého roku v rámci pilotnej produkcie tlačí plne funkčné výkonné batérie SwiftPrint vlastných tvarov a veľkostí“. V tomto smere má byť prvá na svete. Základný princíp je pritom jednoduchý a zároveň fascinujúci. Na vstup zariadenia/3D tlačiarne sa dodajú suroviny a na výstupe dostaneme funkčnú batériu.
Batérie SwiftPrint vyrábané prostredníctvom pilotného zariadenia sa tlačia aj so vzorom, vďaka ktorému sú pripravené na nasadenie systémov tepelného manažmentu. Americká spoločnosť to považuje za dôležitý míľnik na ceste ku komercializácii výroby batérií prostredníctvom 3D tlače, resp. svojej platformy Kavian. Ambície Kalifornčanov pritom nie sú malé. Svoje batérie chcú totiž vyrábať v „gigatovárňach“ po celom svete.
Podľa spoločnosti Sakuu umožňuje platforma Kavian komerčnú a udržateľnú výrobu batérií s rôznou technológiou. A to od lítium-iónových, cez lítium-kovové až po solid-state. Prínosom platformy a procesu tlače má byť tiež produkcia batérií rôznych tvarových faktorov, ako aj produktu s vysokou energetickou hustotou.

Zdroj: Sakuu
Nízke náklady, flexibilita a výkon
Tlač batérií má byť plne industrializovaná, pričom sa používa „in-house viacmateriálový a viacvrstvový prístup v rámci paralelného a suchého procesu namiesto pomalej vrstvenej tlače alebo sieťotlače“. Táto technológia môže podľa výrobcu priniesť rýchlu nízkonákladovú produkciu batérií rôznych tvarov a veľkostí, ktoré môžu byť použité napr. v rámci elektromobilov či leteckého priemyslu.
Prvé 3D-tlačené batérie od Sakuu mali preukázať úspešnú cyklickú výkonnosť pri C/5 a prúdovom rozsahu IC, pričom sa očakáva dosiahnutie energetickej hustoty 800 až 1 000 Wh/l. Platforma Kavian má byť podľa spoločnosti Sakuu tiež jediným známym riešením pre výrobu solid-state batérií v masovom meradle.

Zdroj: Sakuu
Smelé plány
Cieľom Sakuu je výroba batérií vlastnej technológie v objeme 200 GWh ročne do roku 2030. A to prostredníctvom siete globálnych partnerských gigatovární. V pláne má tiež predávať svoju technologickú platformu Kavian popredným výrobcom z oblasti automobilového priemyslu, e-mobility a letectva.
A aby toho nebolo málo, Sakuu chce ponúknuť aj svoje vlastné technológie batérií na úrovni chémie (lítium-kov a solid-state), a to na základe licencií. Tieto batérie bude pritom možné vyrábať aj konvenčnými metódami. Nuž, uvidíme, aká bude napokon skutočnosť.

Zdroj: Sakuu
Zdroj: Sakuu
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Batéria s nabitím za cca 1,5 minúty má byť skutočnosťou, ale…
Vedci podporovaní Teslou objavili prekvapivý dôvod samovoľného vybíjania batérií
Dojazd „1 000 km“ nebude lacný. 150-kWh batéria od NIO stojí toľko, čo prémiové auto
9 komentárov
Pekne sa nám tá elektromobilita rozbieha, stále lepšie a lacnejšie batérie – a to máme ešte 12 rokov do zákazu predaja spaľovákov v EÚ – ten predaj zrejme skolabuje oveľa skôr, tak do 5 – 7 rokov, keď Tesla a niekoľko málo ďalších automobiliek, ktoré prežijú, zavalia svet lacnými, praktickými a úspornými e-mobilmi vrátane ťahačov a autobusov – spaľováky nebude už nikto chcieť, budú drahé a beznádejne zastaralé, tak ako dnes konské povozy.
Ono sa nejaky petrolmili vzdy najdu, tak ako aj teraz veteranisti alebo elektromobilisti pred par rokmi. Aj ja si viem predstavit i v buducnosti spalovak ako 3-4 auto na nostalgicky joyride. Ale na denne prakticke jazdenie uz nie.
Spaľováky nám pomohli dostať sa tak, kde dnes sme! Aj ja fandím BEV, ale nechcem tancovať na ich „hrobe“! Nech BEV prekonajú spaľováky technikou a cenou!!! Potom to bude úplne fér!
bohuzia, aj ked som fanda inovacii, toto sa nestane. Baterii moze byt hypoteticky dost, ale aj keby sme ich robili zo vzduchu, nabijat ich je problem. Neexistuje totiz realne znamy sposob ako vobec skonstruovat sustavu elektrickeho vedenia schopnu uniest terawatty ktore by boli potrebne na nabijanie vsetkych elektromobilov. Nehovoriac o tom ze na kazdej cerpacke by musel byt nie az tak maly TOKAMAK aby bolo z kade tu energiu brat. Ale mozno za par 10-roci budu reaktory tak male a lacne ze to pojde, ale inak je to cele nerealizovatelne, nie teraz, ako o 5 rokov.
Som zástanca nových technológií, držím všetkým palce a tak. Ale táto veta ma fakt dostala:
“ Na vstup zariadenia/3D tlačiarne sa dodajú suroviny a na výstupe dostaneme funkčnú batériu. “
Tak toto nevymyslí ani Harry Potter, ani Arabela. Jednoducho to popiera princíp 3D tlačiarne, alebo takáto tlačiareň popiera princíp batérie (katóda, anóda atď.)
Ale veď papier znesie čokoľvek. Alebo? Žeby hoax?
Možno je to iba snaha prilákať investorov. A takých tu už bolo. Napríklad vodíkový ťahač, ktorý sa síce pohyboval, ale iba dolu kopcom…
Ja to tak nezmyselne nevidím! Chcelo by to vidieť tú tlač!
A presne o tom to je! – (Chcelo by to vidieť tú tlač)
Až potom, keď uvidíte pracovať 3D tlačiareň „naživo“ , pochopíte, že touto technológiou je možné vyrábať čokoľvek „trojrozmerné“ z plastu(!!!), napr. aj nábytok, modely, ovládače atď. ale rozhodne nie elektroniku, batérie a pod.
Nádobky, do ktorých sa tá batéria zakomponuje – prosím, ale nie : Na vstup zariadenia/3D tlačiarne sa dodajú suroviny a na výstupe dostaneme funkčnú batériu!
Jožko, možno máš pravdu, ale ja by som rád videl tu tlačiareň! Proste som zvedavý !!! Možno ten výraz „hotovú batériu“ znamená jeden článok. Tak sa už, prosím, tak nečerti !!! 🙂
multimaterialova 3D tlac je uz normalna vec. to je odpoved na tvoj udiv